Nowa część fabryki Marsa to jeden z siedmiu najwyżej ocenionych obiektów przemysłowych na świecie w ramach certyfikacji LEED.
Warszawa, 26 września 2016 r.: - Najnowsza część fabryki czekolady firmy Mars Polska otrzymała prestiżowy certyfikat na poziomie Platinum w międzynarodowym systemie certyfikacji ekologicznej budynków LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design). Nowa inwestycja Marsa jest pierwszym w Polsce budynkiem przemysłowym, który może pochwalić się tak wysoką oceną w certyfikacji LEED i jednocześnie jednym z 7 najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED New Construction: Industrial Manufacturing).
W kompleksie fabrycznym Marsa pod Sochaczewem produkowane są słodycze, które trafiają do ponad 60 krajów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ukończona w 2015 roku inwestycja, zakładająca m.in. rozbudowę najnowszej linii do produkcji M&M’s, otrzymała w procesie certyfikacji aż 86 punktów. Tak wysoka liczba pozwoliła zaklasyfikować fabrykę do najwyższego poziomu Platinum, którego dotychczas nie udało się uzyskać żadnemu typowo przemysłowemu obiektowi w Polsce.
Na szczególną uwagę zasługuje kategoria Energia i atmosfera, w której fabryka czekolady uzyskała aż 32 z 35 możliwych punktów. Budynek wyposażony jest w energooszczędną obudowę oraz dach, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych znacząco wpływających na ograniczenie nagrzewania się wnętrza fabryki. Jednocześnie wysoka refleksyjność zewnętrznej powłoki dodatkowo chroni budynek przed nadmiernym przegrzewaniem się w sezonie letnim. Zastosowany system kontroli oświetlenia LED wraz z czujnikami ruchu pozwala również na duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo ślad ekologiczny budynku, powstały przez konsumpcję zasobów naturalnych na dostarczenie energii elektrycznej w okresie 2 lat, rekompensowany jest w 35% poprzez zakup zewnętrznych certyfikatów na energię odnawialną.
Obiekt wyróżnia się w obszarze Efektywnej gospodarki wodnej – w procesie certyfikacji tej kategorii zdobył maksymalną liczbę 10 punktów. Dzięki kombinacji efektywnej armatury sanitarnej oraz wykorzystaniu wody deszczowej zredukowano zapotrzebowanie na wodę pitną do celów użytkowych o 85% w stosunku do budynków referencyjnych. Zapotrzebowanie na wodę pitną do obsługi wież chłodniczych zredukowano o 75% dzięki odzyskaniu wody z procesu oczyszczania w należącej do kompleksu oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja warta 33 mln zł przetwarza odpady produkcyjne i sanitarne na zieloną energię, która pozwala zasilać fabrykę i tym samym obniżyć emisję CO2 do atmosfery o ok. 10%. W trosce o dobre samopoczucie współpracowników powietrze w zakładzie jest filtrowane, a w pomieszczeniach, gdzie zwykle gromadzi się wiele osób, zamontowano czujniki, które w razie zbyt niskiego poziomu tlenu informują o konieczności przewietrzenia.
„Dla nas ochrona środowiska zaczyna się już na etapie projektowania i budowy. Przykładowo, dbaliśmy o to, by produkty użyte do budowy były dowożone z jak najbliższych okolic, by nie szkodzić środowisku nieuzasadnionym transportem, a wykorzystane surowce, jak cement i stal, pochodzą w znacznej mierze z odzysku. Przy wjeździe na teren budowy zamontowaliśmy myjkę dla wyjeżdżających ciężarówek, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu” – mówi Marek Smoliński, szef projektu rozbudowy fabryki czekolady Marsa w Janaszówku.
Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie systemów oceny wielokryterialnej budynków. W procesie certyfikacji obiekty oceniane są w 7 grupach kategorii: zrównoważona lokalizacja, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych, energia i atmosfera, materiały i zasoby, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność projektu oraz priorytety regionalne.
Info i foto źródło Mars Polska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Chyba jako jedyni nie zatrudniają jeszcze Ukraińców. Jak dla mnie to lider wśród lokalnych pracodawców.
Jeden z lepszych jak nie najlepszy pracodawca w regionie.
WIELKIE I SZCZERE GRATULACJE DLA CAŁEJ ZAŁOGI. blizna czy ty wiesz co piszesz - chyba nie. Fabryka powinna na tę wypowiedź natychmiast zareagować prawnie.
Chyba jako jedyni nie zatrudniają jeszcze Ukraińców. Jak dla mnie to lider wśród lokalnych pracodawców.
Jeden z lepszych jak nie najlepszy pracodawca w regionie.
WIELKIE I SZCZERE GRATULACJE DLA CAŁEJ ZAŁOGI. blizna czy ty wiesz co piszesz - chyba nie. Fabryka powinna na tę wypowiedź natychmiast zareagować prawnie.