Zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych wyłącznie na czas oznaczony; wszystkie wskazywane przez ratusz mieszkania będą rotacyjne, i nie da się ich wykupić; po zakończeniu umowy dochody rodziny będą ponownie weryfikowane - to tylko kilka z założeń, jakie forsuje Ministerstwo Infrastruktury w nowej ustawie o ochronie praw lokatorów. Ustawa zasadniczo zmieni rynek mieszkaniowy.
Ministerstwo Infrastruktury kończy już prace nad zmianą ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Jej głównym celem jest rozwiązanie problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób najuboższych. W dużej mierze wynika on z małej elastyczności w gospodarowaniu zasobem mieszkaniowym, a także braku samych lokali. Mówiąc krótko: mieszkania często zajmują osoby sytuowane na tyle dobrze, że nie powinno przysługiwać im mieszkanie od miasta.
W projekcie przewiduje się zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych wyłącznie na czas oznaczony - od roku do pięciu lat. Wszystkie wskazywane przez gminę mieszkania będą rotacyjne, i nie da się ich wykupić. Po zakończeniu umowy dochody rodziny byłyby ponownie weryfikowane. Jeżeli przekraczałyby one określony w uchwale rady próg, rodzina zmuszona byłaby do wydania lokalu.
Po śmierci najemcy, inne osoby, które faktycznie stale zamieszkiwały z najemcą będą mogły zawrzeć umowę najmu wyłącznie, jeżeli spełniają kryteria dochodowe. Ustawodawca umożliwi również rozwiązanie umowy najmu w sytuacji, gdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu, nie tylko w tej samej miejscowości, ale również i w miejscowości pobliskiej. Do tej pory brak takiego rozwiązania stwarzał pole do nadużyć. Poza tym miasto będzie miało możliwość rozwiązania umowy najmu, jeśli zaproponuje lokal zamienny, gdy zajmowane mieszkanie ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w stosunku do liczby zamieszkujących je osób.
W efekcie tej mieszkaniowej rewolucji umowy najmu lokali socjalnych zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy będą wiązały strony do upływu terminu, na jaki zostały zawarte. Zaspokajane będą potrzeby mieszkaniowe osób rzeczywiście nie będących w stanie samodzielnie zapewnić sobie lokum.
Wszystkich tych, którzy mają uzasadnione obawy, że pod rządami nowych przepisów utracą lokal, zachęcamy do wykupywania mieszkań. Ratusz sprzedaje je za 1% wartości, a to oznacza, że nabywcy płacą za nie średnio 1,5 tys. zł.
Do kupienia są dokładnie 192 mieszkania przeznaczone do sprzedaży przez radę miejską. Sprawy z tego zakresu prowadzi Wydział Gospodarki Lokalowej UM.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze