Stowarzyszenie przystań działa od dziesięciu lat. Od tego czasu pomaga wychodzić z kryzysu dzieciom i ich rodzicom borykającym się z ciężką sytuacją finansową, a co za tym często idzie - problemem alkoholizmu i przemocy.
Założycielami stowarzyszenia są: Irena Repsz, Ewa Korotkich oraz Krzysztof Korotkich. „Przystań” prowadzi własną świetlicę „Kleks” funkcjonującą od sześciu lat przy kinoteatrze „Mazowsze” w Chodakowie. Zatrudniona jest tu na pół etatu jedna wychowawczyni, pozostałe osoby prowadzące zajęcia to wolontariusze. Z dziećmi pracuje Jadwiga Flis oraz Dagmara Witte-Kubik. Na codzienne zajęcia do „Kleksa” uczęszcza dwudziestu dwóch podopiecznych. Młodzież uczy się tu współdziałania, życia w grupie, przygotowania zdrowych posiłków, wyciszenia - zwalczania w sobie agresji. Latem podopieczni zapewnione mają wyjazdy do pobliskich miejscowości, m. in. do Żelazowej Woli.
Od kwietnia „Przystań” realizuje również program „Młodzieżowy Animator Zdrowego Stylu Życia” w ramach zadania publicznego „Propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży z rodzin niewydolnych wychowawczo, dotkniętych skutkami alkoholizmu, organizowane w trakcie roku szkolnego jako forma profilaktyki i promocji zdrowia”. Program ten współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego, „Przystani” udało się pozyskać na jego realizację 1640 zł. W ramach tego programu stowarzyszenie organizuje zajęcia rekreacyjno-sportowe i psychoedukacyjne dla czterdziestu dzieci, które mają za cel propagowanie zdrowego stylu życia, zmniejszanie zachowań agresywnych poprzez naukę technik relaksacyjnych i co za tym idzie ograniczenie sięgania po środki psychoaktywne. Zajęcia w ramach tego projektu organizowane są w grupach 8 - 10 osobowych. Planowane jest stworzenie grupy animatorów wywodzących się z wychowanków, którzy mogliby pracować jako wolontariusze również w swoich środowiskach. W czerwcu planowane są dla takiej grupy i dzieci dwa biwaki. W ramach tego programu Stowarzyszenie organizuje również warsztaty Umiejętności Wychowawczych skierowane do rodziców, jednak niestety jak mówi prowadzący je Dariusz Sidor, zainteresowanie nimi jest znikome. Ze stu rodzin odnalezionych przez stowarzyszenie co prawda spora część wyraziła chęć uczestnictwa w zajęciach, jednak do tej pory regularnie uczęszczają na nie tylko trzy rodziny.
W ramach programu stowarzyszenie uruchomiło także Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w którym każda osoba potrzebująca porady, pomocy, wsparcia, uzyska jego pomocną dłoń. PIK czynny jest trzy dni w tygodniu: poniedziałki i środy od godz. 10 do 14, piątki od godz 13 do 17. Telefon kontaktowy 692 949 323 Dariusz Sidor.
Maja
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze