Kulminacją dwudniowych obchodów 73 rocznicy obrony Sochaczewa z września 1939 roku będzie rekonstrukcja Obronić Miasto - Sochaczew 1939 r. z udziałem samolotów pozorujących walkę powietrzną, czołgów, ponad 100 żołnierzy armii polskiej i niemieckiej, koni, wzbogacona wybuchami bomb Początek widowiska w sobotę, na polach czerwonkowskich, o godz. 15.00.
W inscenizacji weźmie udział 130 rekonstruktorów w historycznym umundurowaniu polskim i niemieckim, zobaczymy broń ręczną i maszynową z tamtych lat, a polem walki wstrząśnie ponad 100 wybuchów pirotechnicznych.
Będą niemieckie czołgi Panzerkampfwagen II, podstawowe czołgi Werhmachtu w 1939 roku, których blisko 1000 walczyło w kampanii wrześniowej. Będą samochody pancerne wz. 34 i kfz. 13 - dwóch przeciwników z oddziałów rozpoznawczych obu walczących armii. Na polu bitwy pojawi się armata wz.02 zwana prawosławną z racji rosyjskiego rodowodu. W takie armaty były wyposażone dywizjony artylerii konnej tak znakomicie walczące nad Bzurą w 1939 roku. Będą armaty przeciwpancerne wz. 36 Boforsa, znakomita broń przeciwpancerna, której niestety mieliśmy w 1939 roku za mało. Po raz pierwszy nad Sochaczewem zobaczymy samoloty pozorując walkę powietrzną.
Rekonstrukcję obrony Sochaczewa w 1939 roku przygotowują: Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wspólnie z twórcami organizowanej przez kilka lat w Brochowie BZURY: Pawłem Rozdżestwieńskim z fundacji Polonia Militaris, Jackiem Habrem z Fundacji Wojskowości Polskiej oraz szefem Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Jakubem Wojewodą.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze