Wszyscy tutaj zebrani mamy jeden wspólny cel i wielką odpowiedzialność postawioną przed nami. Ten cel i ta odpowiedzialność pięknie została zdefiniowana przez wielkiego Polaka, wielkiego hetmana koronnego Jana Zamoyskiego, założyciela Zamościa, który powiedział Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie
15 października w MOK w Chodakowie odbyła się miejska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na galę zaproszono m.in. 31 nauczycieli, którzy tego dnia otrzymali nagrody burmistrza, 75 stypendystów ze szkół podstawowych i gimnazjów, nauczycieli emerytów, radnych, reprezentantów nauczycielskich związków zawodowych. W uroczystości wziął udział także poseł Maciej Małecki.
Po powitaniu gości i krótkim rysie historycznym, o zabranie głosu poproszono burmistrza Piotra Osieckiego, który odniósł się do wydarzeń sprzed niemal 240 lat, czyli powołania Komisji Edukacji Narodowej. Jak zaznaczył, data 14 października 1773 roku to jedna z najważniejszych w historii Polski () to w tym dniu, jak się okazało po latach, naród polski zadziwił cały cywilizowany świat. Nie pierwszy raz, ale chyba pierwszy raz w sposób tak spektakularny zadziwił przede wszystkim myślą, nie szablą, nie szarżą husarską, nie mądrością dowódców wojskowych, nie bohaterstwem żołnierzy. Zadziwił tworząc wspaniały, skuteczny system oświaty, który - gdy zabrakło armat, zabrakło wojska, gdy Polska zniknęła z mapy świata pozwolił przetrwać naszemu narodowi 123 lata niewoli. To szkoła zachowała polski język, polską literaturę i dzięki temu kolejne pokolenia miały wspólny mianownik.
P. Osiecki odniósł się też do współczesności i niekorzystnych zjawisk w oświacie. () Nie możemy zapominać o tym, że masowo są zamykane szkoły, że osamotnionym samorządom coraz trudniej jest zapewnić szkołom normalne funkcjonowanie. Te decyzje, jakże dramatyczne, to nie jest kaprys wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, to jest niestety dramatyczna konieczność. Nasz samorząd nie musi podejmować takich decyzji i jest to wynik pracy wszystkich tych, którzy za ten samorząd odpowiadają od 22 lat. Powiem więcej wiele zrobiono, by nasza sochaczewska szkoła funkcjonowała w jak najlepszych warunkach materialnych.
Burmistrz życzył uczniom, by na swej drodze natrafili na mistrza, czyli nauczyciela i wychowawcę, który poprowadzi przez życie, udzieli wskazówek, stanie się źródłem inspiracji w podejmowaniu istotnych decyzji. Nauczycielom życzył, by dla kolejnych pokoleń sochaczewian byli takimi mistrzami, przewodnikami życiowymi, których słowa i twarze będą zapamiętane przez całe życie. Z kolei rodzicom burmistrz życzył, by potrafili się cieszyć się z sukcesów swych dzieci. Życzę wam wszystkim, koleżanki i koledzy samorządowcy, żeby opatrzność Boża dała nam przede wszystkim mądrość i rozwagę w podejmowaniu decyzji, by zawsze przyświecało nam dobro naszej oświaty. Wszyscy tutaj zebrani mamy jeden wspólny cel i wielką odpowiedzialność postawioną przed nami. Ten cel i ta odpowiedzialność pięknie została zdefiniowana przez wielkiego Polaka, wielkiego hetmana koronnego Jana Zamoyskiego, założyciela Zamościa, który powiedział Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Chwilę później burmistrz wraz ze swym zastępcą Markiem Fergińskim, przewodniczącą Rady Miejskiej Jolantą Gontą oraz posłem Maciejem Małeckim wręczyli nauczycielom i dyrektorom placówek oświatowych 31 nagród pieniężnych, a 75 uczniom stypendia za wyjątkowe wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe lub w dziedzinie kultury.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze