Reklama

Zaśpiewali wszyscy

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
12/11/2012 17:16

Tegoroczne spotkanie z pieśnią patriotyczną w szkole muzycznej miało nie tylko podniosły, ale także bardzo rozśpiewany charakter.

 - Jest mi miło, że tak licznie przybyli państwo na nasze zaproszenie - powiedziała witając gości dyrektor Joanna Niewiadomska-Kocik. - Zapewne jeszcze bardziej cieszy to wykonawców: chóry I i II stopnia pod batutą Iwony Niemyjskiej oraz muzyków orkiestry kameralnej Daniela Zielińskiego.

Pani dyrektor przywitała także reprezentującego władze miasta wiceburmistrza Marka Fergińskiego oraz przedstawicieli powiatu , przewodniczącą rady Halinę Pędziejewską i starostę Tadeusza Korysia. Tymczasem chór już zaczynał koncert pieśnią Kurpińskiego Witaj orle, ptaku biały. Po niej usłyszeliśmy inne wzruszające pieśni. Ale nie tylko usłyszeliśmy, bo zachęcana przez dyrygenta Daniela Zielińskiego publiczność zaczęła śpiewać wspólnie  z młodzieżą.

Reklama

Wzruszenie na wielu twarzach dało się zauważyć, gdy cała sala, z towarzyszeniem orkiestry, śpiewała Pierwszą kadrową, Wojenko, wojenko, a zwłaszcza Żeby Polska była Polską.

Na specjalnie przygotowanym ekranie najpierw można było, słuchając pieśni, oglądać zdjęcia i krótkie filmowe nagrania z życia marszałka Piłsudskiego. Później zaś ukazywały się na nim teksty aktualnie wykonywanych pieśni, co sprawiało, że wszyscy mogli w pełni uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu. W całej szkole rozbrzmiewały głośne strofy, a łza kręciła się w niejednym oku.

Reklama

Dyrektor szkoły przedstawiła dzieje polskich pieśni patriotycznych, poczynając od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego, który, jak się dowiedzieliśmy, stał się oficjalnym hymnem Polski podczas olimpiady w Paryżu w 1924 r.

200 wykonawców na scenie i cała widownia kontynuowała wspólny koncert. Zabrzmiały kolejne utwory, którym nie było końca, a chóry i orkiestra musiały kilkakrotnie bisować. Na zakończenie wiceburmistrz Marek Fergiński, dziękując za koncert i wręczając kwiaty dyrygentom oraz pani dyrektor, głośno zaintonował:

Reklama

Raduje się serce, raduje się dusza,

gdy szkoła muzyczna na występy rusza.

Małgorzata Pałuba

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości