Jak dbać o ekspres ciśnieniowy? 3 kroki, o których nie możesz zapomnieć

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Jak dbać o ekspres ciśnieniowy? 3 kroki, o których nie możesz zapomnieć Zdrowie sochaczew

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy to konieczność. Odpowiednio zakonserwowany nie tylko odwdzięczy się pyszną, aromatyczną kawą, ale także długą pracą bez usterek. Jak prawidłowo zadbać o ekspres ciśnieniowy? Jakich kroków nie powinniśmy pomijać? Sprawdźmy.


Systematycznie czyść elementy ekspresu

Jeśli zależy Ci na długo i sprawnie działającym sprzęcie, systematyczne czyszczenie jego poszczególnych części powinno wejść Ci w nawyk. Tylko dbanie o ekspres na bieżąco zagwarantuje, że w jego wnętrzu nie będą rozwijać się drobnoustroje, które nie tylko wpłyną na smak kawy, ale też pracę całego sprzętu.


Jak regularnie dbać o ekspres ciśnieniowy? Czyść przede wszystkim:

  1. Dyszę do spieniania mleka. Jeśli Twoje urządzenie jest w nią wyposażone, musisz przemywać ją najlepiej po każdym użyciu. W przeciwnym razie w dyszy będą zbierać się resztki mleka, które po zaschnięciu mogą całkowicie zatkać dyszę. Aby wyczyścić tę część, wystarczy przemyć ją pod ciepłą, bieżącą wodą.
  2. Tackę ociekową. To w niej zbierają się resztki napojów. Ci, którzy parzą kawę regularnie, powinni przemywać tackę codziennie. Przy sporadycznym korzystaniu z ekspresu można robić to rzadziej.
  3. Blok zaparzający. Tę część warto czyścić co najmniej raz w tygodniu. To właśnie przez nią przelatuję woda na kawę. Blok najlepiej jest wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą.

Pamiętaj również o stosowaniu wody filtrowanej. Możesz do tego wykorzystać butelkę czy dzbanek filtrujący. Dzięki temu woda będzie pozbawiona osadów, co zabezpieczy ekspres przed odkładaniem się kamienia.


Wykonuj okresową konserwację

Jak najlepiej zadbać o ekspres do kawy? Ciśnieniowy ekspres wymaga również wykonywania okresowej konserwacji. Najłatwiej i najskuteczniej można ją wykonać za pomocą gotowych, przeznaczonych do tego środków.

Z usuwaniem osadu i kamienia świetnie radzą sobie proszki czy tabletki do czyszczenia ekspresów. Na rynku znajdziemy również preparaty udrażniające dyszę spieniacza.

Dlaczego konserwacja jest taka ważna? Dzięki niej osady nie będą powodować zapychania się elementów urządzenia, które mogłyby doprowadzić do jego awarii. Również sam kawy będzie zdecydowanie lepszy i intensywniejszy.


Używaj prawdziwej kawy

Na koniec rada, która tylko pozornie nie ma zbyt wiele wspólnego z czyszczeniem ekspresu. Na higienę urządzenia ma wpływ również… kawa, której używamy. Jeśli zależy Ci na długim życiu Twojego ekspresu, nie kupuj ziaren smakowych. Te, aby osiągnąć zakładany aromat, pod koniec procesu palenia są nasączane olejkami. Mogą one powodować gorsze mielenie wewnątrz ekspresu, a w konsekwencji nawet blokadę młynka. Miłośnicy smakowych napojów nie muszą jednak z nich rezygnować! Wystarczy zaopatrzyć się w zdrowe syropy smakowe, które dolewamy już do gotowej kawy.


Jeśli szukasz dobrego ekspresu ciśnieniowego z wbudowanym młynkiem, polecamy model Philips Saeco Latte Go. Nie tylko przygotuje 6 rodzajów pysznych kaw, ale też jest prosty w czyszczeniu. Nie posiada on ukrytych elementów ani rurek, dzięki czemu jego umycie nie zajmie Ci dłużej niż 15 sekund.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

marta-kurbanmarta-kurban
0
Niestety wiele osob zapomina, ze ekspres do akwy, jak każdy sprzet w domu, wymaga umiejętnej eksploatacji i dbałości. Ja na szczęście mam DeLonghi, który nie jest jakoś skompliwowany w czyszczeniu. Poza tym stosuję sie do rad producenta:delonghi.com/pl-pl/eksploatacja-kalendarz-konserwacji-ekspresu i uzywam kawy wyłącznie z wyższej półki. (2019-11-23 17:26)
zuza-drzewickazuza-drzewicka
0
Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na domowe obowiązki, takie jak systematyczne czyszczenie eskpresu do kawy, powinny zainwestować w dobry sprzęt., np. DeLonghi. Dużo fajnych informacji można znaleźć na stronie producenta:delonghi.com/pl-pl/strony-funkcjonalne/uzupelniajce-linki-naglowka/dolce-vita (2019-12-16 11:09)
linulinu
0
aha....(2019-12-16 11:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy