Muzealne konserwacje 2016 – lokomotywa elektryczna EL12 (Bo12)

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne konserwacje 2016 – lokomotywa elektryczna EL12 (Bo12) Historia i tradycja sochaczew

Na Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej zanotowaliśmy szóstą w tym roku konserwację taboru wąskotorowego. W lipcu i sierpniu 2016 r. muzealni renowatorzy odnowili lokomotywę elektryczną EL12 (Bo12) z 1955 r. Konserwacja polegała na oczyszczeniu pojazdu ze starych powłok malarskich, uzupełnieniu brakującego poszycia, zabezpieczeniu farbą antykorozyjną, a następnie dwukrotnym pokryciu obiektu farbą olejną.

Lokomotywa ta pracowała w latach 1955-1987 w Zakładach Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Piekarach Śląskich. Następnie została przekazana do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, gdzie po konserwacji jest eksponowana na Skansenie jednostki.

Przemysłowy elektrowóz wyprodukowany został w VEB Lokomotivbau Elektrotechnische Werke "Hans Beimler" w Hennigsdorfie. Pojazd o mocy 72 kW (98 KM) ważył 12 ton i rozwijał maksymalną prędkość 40 km/h. Posiadał dwa silniki elektryczne zasilane prądem stałym o napięciu 550 V. Jest to jeden z dwóch elektrowozów eksponowanych w sochaczewskim Muzeum. Drugim jest lokomotywa Siemens z 1898 r.


Łukasz Popowski

Fot: Łukasz Popowski

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy