Muzealne konserwacje 2017 – parowóz "Hutnik" 2

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne konserwacje 2017 – parowóz "Hutnik" 2 Historia i tradycja sochaczew
+3

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wykonano szóstą w tym roku konserwację. Na przełomie maja i czerwca zespół renowatorów odnowił parowóz typu „Hutnik” (Huta Jedność 2).

W ramach robót metalowe elementy obiektu oczyszczono ze starych powłok farby i ognisk rdzy, zabezpieczono antykorozyjną farbą podkładową, a następnie pomalowano farbą olejną na właściwe kolory.

Parowóz typu „Hutnik” HJ2 (nr fabryczny 4012) skonstruowano w 1958 r. w chrzanowskiej Fabryce Lokomotyw "Fablok". W sumie od 1956 r. zbudowano ich 10 sztuk. Powstawały na zamówienie „Huty Jedność” w Siemianowicach Śląskich. Tam też pracowały przez ponad 30 lat. Z uwagi na duże ograniczenia warunków pracy (m.in. przejazdy pod niskimi urządzeniami oraz niewielkie możliwości skrętu) wysokość każdego parowozu nie przekraczała wartości 2,20 metra, zaś rozstaw osi dostosowany był do prześwitu 630 mm.

Parowozy nr 2 i nr 5 zostały wycofane z eksploatacji w 1990 r., a następnie w 1991 r. przekazane do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Lokomotywa nr 5 eksponowana jest aktualnie jako pomnik techniki w Tłuszczu przed dworcem PKP. Drugiego „Hutnika”, już po konserwacji, obejrzeć można w sochaczewskim muzealnym skansenie, do czego serdecznie zapraszamy!

Łukasz Popowski
Fot. Łukasz Popowski


Zobacz więcej:
Konserwacje 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy