Muzealne renowacje 2019 – kasa pancerna Wertheim z okresu II wojny światowej

/ 19 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne renowacje 2019 – kasa pancerna Wertheim z okresu II wojny światowej Historia i tradycja sochaczew
+14

W kwietniu br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zakończono renowację kasy pancernej Wertheim z okresu II wojny światowej pozyskanej w grudniu 2018 r. z zasobu Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Odnowiony eksponat został wykorzystany jako element wystroju pomieszczenia dawnej kasy biletowej i dyżurnego ruchu w parterze gmachu stacji Sochaczew Wąskotorowy z 1937 r.

Zabytkowy obiekt wyprodukowano w 1942 r. w zakładach F. Wertheim u. Comp. Kassen-, Aufzugs- u. Maschinenbau A.G. w Wiedniu. To austriackie przedsiębiorstwo, założone w 1852 r. przez Franza Freiherra von Wertheima (1814-1883), specjalizowało się w wyrobie kas ogniotrwałych i wind. W latach 30. XX w. przedstawicielstwo tejże firmy pn. "F. Wertheim i Ska. Fabryka Kas i Dźwigów" działało również w Krakowie, zajmując się pozyskiwaniem i realizacją zamówień, a potem także konserwacją i remontami. Obecnie w przedsiębiorstwie, znanym jako Wertheim GmbH, wytwarza się kasy pancerne, sejfy, skarbce, szafy i meble metalowe, a także inne produkty związane z mechanicznym zabezpieczeniem mienia, a produkcja prowadzona jest w Austrii i na Słowacji.

Rezultaty pracy muzealnych renowatorów będzie można samodzielnie ocenić już w najbliższą sobotę, 18 maja, w trakcie "Nocy Muzeów 2019 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie", na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach, T. Karolak, K. Chłystek

Zobacz więcej:
Renowacje 2019

 3
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy