Noc Muzeów 2018 w Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie

/ 61 zdjęć
Zdjęcia i foto: Noc Muzeów 2018 w Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie Edukacja sochaczew
+56

Świetna pogoda, moc atrakcji, tłumy gości, a w tle Chopin i Żelazowa Wola… Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Kolei Wąskotorowej okazała się wielkim sukcesem. Wydarzenie przyciągnęło do naszej placówki łącznie 1525 odwiedzających, a z uruchomionych trzech przejazdów pociągiem Retro skorzystało 437 osób.

W sobotni wieczór, 19 maja br., Muzeum Kolei Wąskotorowej już po raz trzeci realizowało program Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja była pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim dzięki wspólnej inicjatywie naszego muzeum oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli pod hasłem "Do Chopina pod parą" po raz pierwszy w historii doszło do połączenia oferty obu jednostek. Był to zarazem kolejny krok w budowie zintegrowanej oferty turystycznej związanej z miastem Sochaczew i jego okolicą, której założenia sformułowano przed kilku laty (zob. Ł. Popowski, Produkt turystyczny "Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość", [w:] Znaczenie miejsc przyrodniczo cennych oraz edukacji ekologicznej w turystyce. Materiały z konferencji. Sochaczew, dn. 19 października 2016 r., red. W. Rakiel-Czarnecka, Sochaczew 2016, s. 41-43).

Impreza zaczęła się o godzinie 17:00, a więc w momencie, w którym muzeum zazwyczaj zamyka swoje podwoje. Właśnie wtedy na peron dawnej stacji Sochaczew Wąskotorowy wjechał zabytkowy pociąg Retro zestawiony z parowozu Px29-1704 i czterech wagonów typu 1Aw, który nawiązując do czasów, gdy najdogodniejszym środkiem transportu z naszego miasta do miejsca narodzin najsłynniejszego polskiego kompozytora była Sochaczewska Kolej Dojazdowa, przewiózł zainteresowanych do stacji Sochaczew Chodaków, skąd wszyscy pasażerowie dostali się do Żelazowej Woli autokarami.

Już w trakcie podróży pociągiem edukatorzy obu muzeów przybliżyli uczestnikom wycieczki wybitne postacie, które przyczyniły się do powstania placówki w Żelazowej Woli. Zaprezentowano rosyjskiego kompozytora Milija Bałakiriewa, sekretarza sochaczewskiego Komitetu Budowy Domu Chopina Kazimierza Hugo-Badera, a także autora koncepcji parku-pomnika Franciszka Krzywdę-Polkowskiego. Podczas pobytu w Żelazowej Woli goście zgromadzeni wokół fortepianu w Pokoju Urodzenia Fryderyka Chopina oraz na tarasie południowym Oficyny Chopinowskiej wysłuchali tętniące ekspresją, wyrafinowane brzmieniowo improwizacje na tematy związane z twórczością Fryderyka Chopina, a także inspirowane muzyką polską. W ten niezwykły świat ulotnych momentów, kreowanych pod wpływem chwili i miejsca, wprowadził zebranych Aleksander Dębicz, wybitny pianista i kompozytor młodego pokolenia, który dokonuje rewolucji w praktyce wykonawczej, powracając do improwizowania na żywo przed publicznością.

W tym samym czasie w Muzeum Kolei Wąskotorowej udostępniano odwiedzającym kolejne atrakcje z bogatego programu wydarzenia. Rozpoczęto prezentację muzealnych wystaw stałych i czasowych. Rozpalono ognisko w skansenie, przy którym każdy chętny mógł się ogrzać lub upiec przysłowiową kiełbaskę. W niedawno odnowionym wagonie typu 3Aw uruchomiono kolejowy punkt gastronomiczny. Dzięki Muzealnej Grze Terenowej w skansenie nasi goście mogli w ciekawy sposób pogłębić swoją wiedzę o kolejach wąskotorowych. Dla jej uczestników za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań przygotowano nagrody. W ramach kontynuacji programu prezentacji z okazji Nocy Muzeów wybranych pozycji kolejowej klasyki w jednej z sal Centrum Edukacyjno-Turystycznego odbyła się projekcja filmu "Pociąg" z 1959 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Kolejnym osobom przybywającym do naszej placówki czas umilały utwory muzyczne z gatunku piosenki kolejowej.

Już tradycyjnie tego wieczoru udostępniono do zwiedzania wnętrze wagonu osobowego salonowego Abxhpi 2281 z taboru kolei Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, czyli tzw. Salonki Jaruzelskiego. Wewnątrz wagonu dzięki instalacji multimedialnej można było obejrzeć przemówienie generała z 13 grudnia 1981 r.

Uroczystość uświetniło ponadto oficjalne otwarcie dla zwiedzających nowej muzealnej wystawy stałej pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984". Ekspozycja w sposób przekrojowy prezentuje historię sochaczewskiej wąskotorówki, będącej jednym z ważniejszych elementów życia codziennego mieszkańców powiatu sochaczewskiego na przestrzeni ubiegłego stulecia.

Przy zapadającym zmroku oczom odwiedzających ukazał się szpaler kilkunastu podświetlonych parowozów stojących przy głównych peronach skansenu. Niesamowite wrażenie potęgował dym, który dzięki specjalnym instalacjom w dymnicach, wydobywał się z kominów lokomotyw, tak jakby te miały za chwilę wyruszyć ze stacji.

Ponownie największym zainteresowaniem cieszyły się dwa nocne kursy pociągu Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Do obsługi tego punktu programu przygotowano zabytkowy skład złożony z parowozu Px29-1704, wagonów typu 1Aw i lokomotywy spalinowej Lxd2-342. Warto podkreślić, że kursy "pod parą" zostały udostępnione po raz pierwszy w dotychczasowej historii Nocy Muzeów w naszej jednostce.

Wielką niespodzianką dla pasażerów drugiego z pociągów okazało się włączenie do składu wagonu platformy Px 100-9 z grupą bębniarską L’ombelico del Mondo na pokładzie. Niesamowity koncert w trakcie przejazdu był szczególną atrakcją nie tylko dla przebywających w wagonach, lecz również licznych sochaczewian. Świadczyły o tym pełne widzów okna i balkony budynków wzdłuż toru kolejowego, a także masowo pozdrawiający muzyków, maszynistów czy podróżnych piesi i pasażerowie przejeżdżających samochodów.

Ten szczególny, "mobilny" koncert był kontynuowany również po powrocie do muzeum. Zespół, któremu tym razem towarzyszyli szczudlarze z elementami fireshow, w sposób niekonwencjonalny wykorzystał przestrzeń muzealnego skansenu, co chwila zmieniając miejsce występu, zapraszając podążających za muzyką, tłumnie zgromadzonych słuchaczy to na peron czy tor, to w jedną z alejek, to na plac główny Centrum Edukacyjno-Turystycznego czy wreszcie w pas zieleni pomiędzy zabytkowymi parowozami i wagonami. Bisom nie było końca.

Noc Muzeów 2018 w Muzeum Kolei Wąskotorowej zakończyła się o godzinie 24:00. Na kolejną edycję, oby równie udaną, zapraszamy za rok.

Korzystając z okazji, pragniemy złożyć serdeczne podziękowania pracownikom Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli z dyrektor Mariolą Wojtkiewicz na czele za owocną współpracę, która, mamy nadzieję, będzie kontynuowana w przyszłości. Słowa wdzięczności kierujemy również do Piotra Osieckiego, Burmistrza Miasta Sochaczew, za nieodpłatne udostępnienie autokarów z zasobu Zakładu Komunikacji Miejskiej na trasie Sochaczew Chodaków – Żelazowa Wola i z powrotem.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


Fot. Małgorzata Kazur, Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska, Tomasz Karolak

Więcej zdjęć w naszej galerii!


Patronat medialny:
"Echo Powiatu", e-Sochaczew.pl, "Express Sochaczewski", "Nowy Łowiczanin", Łowiczanin.info, Radio "FAMA", Sochaczew24.info, Radio "Sochaczew", Radio "Victoria", "Ziemia Sochaczewska"

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy