Seniorze, uważaj na oszustów!

Zdjęcia i foto: Seniorze, uważaj na oszustów! Komunikaty sochaczew

W ostatnim czasie na terenie naszego miasta dochodzi do kolejnych prób wyłudzeń pieniędzy od seniorów. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu nadal dochodzi do oszustw. Wczoraj mieszkanka Sochaczewa przekazała przestępcy ponad 120 tysięcy.

Pewnie stwierdzicie: ,,Ile razy można wałkować ten temat"? Jak widać można, a nawet trzeba. Skala problemu jest wprost niesamowita. Oszuści wykorzystują ufność starszych ludzi pozbawiając ich niejednokrotnie oszczędności całego życia. Doszło do tego, że kilku mieszkańców powiatu sochaczewskiego, aby zdobyć pieniądze, zaciągnęła kredyty w bankach.

Ogromną rolę w uświadamianiu seniorów odgrywa rodzina. Uprzedzajmy zatem swoich bliskich o niebezpieczeństwie. Prośmy, aby każdą nietypową, niepokojącą sytuację najpierw konsultowali z nami i nie robili niczego na własną rękę. Oszuści wymyślają co i rusz nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy – wypadki drogowe, problemy finansowe, konflikty z prawem czy nawet zagrożenie ze strony nieuczciwych pracowników różnych firm czy instytucji. 

Jak można dać się tak oszukać? Można, szczególnie wtedy kiedy w grę wchodzą ,,wymyślone" kłopoty jednego z członków rodziny, dla której często starsi ludzie zrobią wszystko. Pamiętajmy również o tym, że rozmowa telefoniczna zawsze prowadzona jest w taki sposób, aby senior czuł presję czasu. Każdy z nas reaguje inaczej na sytuacje stresowe. Jeden będzie myślał racjonalne przewidując, że ma do czynienia z oszustami, a drugi wyda pieniądze lub pozostawi je w umówionym miejscu.


Sochaczewscy policjanci przypominają!

,,- Szczególnie zagrożone są osoby posiadające telefony stacjonarne. Sprawcy typują swoje ofiary spośród takich osób.

- Nawet jeśli ktoś dopytuje, nie mów nikomu jaką sumą pieniędzy dysponujesz. Przestępcy i tak będą chcieli jak najwięcej.

- nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

- nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę.

- jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny lub znajomego i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się. Odłóż słuchawkę, odczekaj chwilę i zadzwoń bezpośrednio do najbliższych, żeby to potwierdzić. Nie dzwoń z numeru na który dzwonili sprawcy.

- nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej lub uchronisz swoje środki przed utratą. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację.

- jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów - natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji."


(źródło KPP Sochaczew) 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy