Trzydziestolecie Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie

/ 14 zdjęć
Zdjęcia i foto: Trzydziestolecie Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+9

W sobotę 22 października odbył się jubileuszowy przejazd pociągu Retro, akcentujący trzydziestolecie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (6 września 1986 r., odbyło się oficjalne otwarcie placówki). Był to również ostatni planowy kurs w tym sezonie turystycznym. Z okazji jubileuszu przygotowano dodatkowe atrakcje, które wzbogaciły i zmieniły, realizowany podczas sezonu, zwyczajowy program wycieczki.

Impreza rozpoczęła się już o 9:30 od oprowadzania po skansenie z przewodnikiem. Następnie krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosił kierownik Muzeum Radosław Konieczny. Po wystąpieniu odbyła się pierwsza od półtora roku parada czynnego taboru znajdującego się w zasobach placówki. Na torze głównym prezentowały się: trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, lokomotywa spalinowa Lyd1-226 oraz wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130. Paradę zakończył wjazd w perony składu Retro, zestawionego z lokomotywy spalinowej Lxd2-342 oraz czterech wagonów typu 1 Aw. Pociąg wyruszył ze stacji Sochaczew Wąskotorowy o 10:50.

W wagonach, dzięki opowieści przewodnika, uczestnicy wycieczki poznali ciekawostki z dziejów Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, a także atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu wąskiego szlaku. O 12:05 skład dotarł na skraj Puszczy Kampinoskiej, po czym uczestnicy udali się na czterdziestominutowy spacer po lesie. O 12:54 pociąg z pasażerami przybył do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej odbył się piknik z ogniskiem i kiełbaskami. O 14:34 zabytkowy skład wyruszył w drogę powrotną, by o 15:40 dotrzeć na stację Sochaczew Wąskotorowy. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Edukacyjno-Turystycznego, gdzie wysłuchali wspomnień Czesława Gwary – pierwszego dyrektora i współtwórcy Muzeum Kolei Wąskotorowej. O godzinie 16:30, po zajmującym wystąpieniu naszego gościa, uroczystości zakończyły się.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za trzydzieści lat zaufania i wsparcia, a także za ten jubileusz. Żywimy nadzieję, że zbliżający się czas będzie dla naszego Muzeum równie pomyślny jak ten, który właśnie przeminął…


Łukasz Popowski

 

Fot. Małgorzata Kazur

Więcej zdjęć z jubileuszu w naszej galerii!

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy