Już od początku stycznia do właścicieli prywatnych domów, którzy podpisali indywidualne umowy z firmami zajmującymi się odbiorem śmieci, zaczęły docierać zawiadomienia o wzroście opłat za świadczone usługi. Klientów jednej z firm poinformowano (ulotka bez daty i podpisu), że od stycznia 2009 roku np. za pojemnik 120 litrowy nie będą płacić dotychczasowej stawki 10,50 zł +VAT, ale 14 zł + VAT. Podstawą do podniesienia cen ma być rzekomo rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające opłaty za składowanie odpadów na wysypiskach. Od 1 stycznia składowiska pobierają od firm śmieciowych nie 75 ale 100 zł za 1 tonę przyjętych odpadów. Warto jednak zaznaczyć, że rozporządzenie RM nie daje żadnych podstaw do podniesienia cen indywidualnym klientom. To Rada Miejska ustala maksymalne stawki opłat za odbiór nieczystości stałych i płynnych, których nie mogą przekroczyć działające na terenie Sochaczewa firmy. Od ponad roku stawek nie zmieniano, zatem do dziś obowiązują te zatwierdzone podczas sesji 18 grudnia 2007 roku: » pojemnik 80 litrów: 9,50 zł + 7% VAT » pojemnik 110/120 litrów: 10,50 zł + 7% VAT » pojemnik 140 litrów 11,50 zł + 7% VAT » pojemnik 240 litrów: 21,00 zł + 7% VAT » pojemnik 1.100 litrów: 71,00 zł + 7% VAT » kontener 5m3 i powyżej: 58 zł/1m3 +7% VAT » odpady wielkogabarytowe: 77 zł + 7% VAT » odpady płynne: 25 zł/1m3 + 7% VAT. Na najbliższej sesji, 27 stycznia, radni będą dyskutować o maksymalnych stawkach za odbiór śmieci. Jeśli zatwierdzą podwyżkę, wejdzie ona w życie 14 dni po opublikowaniu treści uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego – najwcześniej na początku marca. Oznacza to, że nowy cennik może być wprowadzony od marca, a nie stycznia – jak chciałyby niektóre z firm. Niestety informacje o zmianie cen są nadal roznoszone…
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze