Każda Polka w wieku od 25 do 59 lat, raz na 3 lata może - a nawet powinna - wykonać darmowe badanie cytologiczne ograniczające do minimum ryzyko zachowania na raka szyjki macicy.
- Badanie jest bardzo proste do wykonania, bezbolesne dla kobiet i trwa kilka minut. W każdej chwili każda pani mająca 25-59 lat może się zapisać do ginekologa i wykonać taki test na koszt NFZ. Fundusz opłaca badania tym z nas, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego wyjaśnia J. Kamińska naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.
Pacjentki zainteresowane tą formą profilaktyki przyjmują gabinety ginekologiczne, które podpisały kontrakty z NFZ na 2014 rok.
Nazwa zakładu
Ulica
Telefon
ZOZ "Szpitala Powiatowego
Batalionów Chłopskich 3/7
864-97-00
NZOZ Lekarz Rodzinny "GALEN"
F. Chopina 168
863-33-73
NZOZ "ALIZAMED Centrum Medyczne"
Kraszewskiego 14
862-12-21
NZOZ Przychodnia Specjalistyczna
Piłsudskiego 16/2A
880-70-71
Dlaczego warto się badać?
Co roku 4000 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Rak szyjki macicy jest nowotworem nazywanym "cichym zabójcą". Choroba ta może się rozwijać nawet kilka lat, nie dając żadnych dolegliwości. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, najczęściej nawet specjalistyczna terapia nie doprowadza do wyleczenia. Tylko regularnie wykonywany wymaz cytologiczny pozwala wykryć tren rodzaj raka we wczesnym etapie jego rozwoju. Wtedy kobieta może być niemal w 100% pewna, że ma szansę na całkowite wyleczenie. Najczęściej chorują kobiety, które przez wiele lat nie poddawały się badaniom cytologicznym. Połowa chorych na ten nowotwór nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego! Tymczasem, gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu wykonano takie badanie, ryzyko śmierci obniżyłoby się o 40%.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze