Ratusz pozyskał ponad 600 tysięcy na badania osuwisk powstałych podczas czerwcowej nawałnicy. Prace przy Kolejowej już się zakończyły. Przy Traugutta zaczną się na początku przyszłego roku. Burmistrz właśnie podpisał umowę o dofinansowaniu tego zadania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska kwotą pół miliona złotych.
- Od pierwszego dnia po czerwcowej nawałnicy szukaliśmy sposobów znalezienia środków zewnętrznych na usuwanie skutków osunięć. Koszty wszystkich prac będą na pewno bardzo wysokie, idące w miliony. Na szczęście od samego początku mogliśmy liczyć na wsparcie wojewody Jacka Kozłowskiego, któremu jeszcze raz serdecznie dziękuję mówi burmistrz Piotr Osiecki. Udało nam się wspólnie wypracować taki model i ścieżki finansowania, który pozwoli nam na początek na wykonanie badań i projektów, a potem mam nadzieję, także prac zabezpieczających.
- Badania geologiczno-inżynierskie przy ul. Kolejowej prowadzone na przełomie listopada i grudnia trwały dwa tygodnie. Były odwierty i badania elektrostatyczne. Teraz trwają prace laboratoryjne. Wykonuje je firma Geoprojekt Śląsk, we współpracy z firmą Geotech, która specjalizuje się w takich sprawach. Wcześniej projekt robót geologicznych wykonały Państwowy Instytut Geologiczny i Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy. Za prace miasto zapłaci tylko 20% wartości. Resztę dofinansuje ministerstwo administracji i cyfryzacji za pośrednictwem wojewody. Na ten cel dostaliśmy promesę, czyli obietnicę przyznania 120 tysięcy złotych - mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski.
Jeszcze większe środki miasto pozyskało na badania i projekty zabezpieczenia osuwiska przy ul. Tragutta. Tutaj partnerem burmistrza jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i minister ochrony środowiska, który podejmował decyzję o przyznaniu nam środków.
- Minister przyznał nam 500 tysięcy złotych. W ubiegłym tygodniu burmistrz Osiecki i skarbnik miasta Jolanta Brzóska podpisali umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Na badania i projekty osuwiska przy Traugutta uzyskaliśmy 100% dofinansowanie. Za te pieniądze będziemy mogli wykonać nie tylko badania laboratoryjne, geologiczno-inżynierskie, ale także projekt wykonawczy zabezpieczeń. Prace polegające m.in. odwiertach w gruncie zaczną się już w nowym roku. Jeśli pogoda pozwoli, to może już nawet w styczniu lub lutym. Kolejnym krokiem będzie nasz wniosek na dofinansowanie prac zabezpieczających, które mogą być warte nawet kilka milionów złotych. Jeśli uda nam się je pozyskać środki, do prac można by przystąpić w połowie przyszłego roku kończy Stanisław Wachowski.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze