Dziękuję za odwagę, którą miał burmistrz i Rada Miasta, by wystąpić z pomysłem budowy żłobka i przystąpić do programu MALUCH. To przykład pozytywnego zaangażowania dwóch stron tych którzy chcą budować, mają pomysł i chęć oraz tych, którzy mogą pomóc w tym procesie...
Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas otwarcia Integracyjnego Żłobka Miejskiego.
(..) To wieka radość, że kolejny żłobek w Polsce powstaje, jest otwarty. Jest to jeszcze tym bardziej miłe, że to obiekt integracyjny. Cieszę się, że z tego gmachu i wykwalifikowanej kadry mogą korzystać również dzieci niepełnosprawne, bo to oznacza proces integracji, proces otwarcia się społeczeństwa na ich potrzeby.
Przygotowując się do tego spotkania zebraliśmy dane, jak wygląda w Polsce sytuacja z dostępnością do żłobków. Dzięki wspomnianemu przez pana burmistrza resortowemu programowi MALUCH, z którego Sochaczew pozyskał ponad 2 mln złotych wsparcia, w ciągu ostatnich dwóch lat udało się podwoić w Polsce liczbę żłobków. Gdy zaczynałem swoją misję pod koniec 2011 roku tych żłobków było niewiele ponad 500, a teraz jest ponad 1300 żłobków i klubików dziecięcych. Dzięki pieniądzom z programu MALUCH pojawiła się realna możliwość otwierania nowych placówek tego typu, gdzie opieka nad dziećmi sprawowana jest w sposób profesjonalny. To bardzo ważne dla osób chcących pogodzić życie zawodowe i życie rodzinne. ()
Nowy żłobek to też miejsce pracy, w którym zatrudnienie znalazło kilkanaście dodatkowych osób, a szczególnie w sektorze polityki społecznej jest to dziś bardzo ważne. Dziękuję za odwagę, którą miał burmistrz i Rada Miasta, by wystąpić z pomysłem budowy żłobka i przystąpić do programu MALUCH. To przykład pozytywnego zaangażowania dwóch stron tych którzy chcą budować, mają pomysł i chęć oraz tych, którzy mogą pomóc w tym procesie. Po liczbie dzieci przyjętych do nowego żłobka widać, że był bardzo potrzebny, że tego mieszkańcy Sochaczewa oczekiwali i cieszę się, że mogliśmy pomóc wraz z władzami lokalnymi wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców.
Minister odniósł się także do prekursorskich działań naszego miasta, które od dwóch lat wydaje karty dużej rodziny, a od maja 2013 roku także kartę seniora.
Cieszę się, że w Sochaczewie jest Karta Rodziny, jest Karta Seniora. Teraz razem z samorządowcami współpracujemy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej nad wprowadzeniem ogólnopolskiej karty dużej rodziny. Efekty tych działań już widać. Gdy rok temu rozpoczynaliśmy pracę nad promocją kart dla rodzin wielodzietnych, tylko około 40 samorządów miało takie programy. Obecnie jest ich ponad 150.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze