Jak podają statystycy, w ostatnich kilku latach liczba stulatków w naszym kraju podwoiła się i jest ich obecnie około 2200. Ma w tym swój udział gmina Rybno i jej wiekowi mieszkańcy.
Żyjemy dłużej, bo lepiej się odżywiamy, mniej palimy, uprawiamy sport, nawet w starszym wieku zażywamy więcej ruchu (nordic walking). Oblicza się, że do roku 2035 liczba osób w tzw. wieku poprodukcyjnym wzrośnie z 6,5 mln do 9,5 mln. Zakłada się też, że obecny 67-latek otrzymywał będzie emeryturę przez ponad 16 lat i z każdym rokiem okres ten będzie się wydłużał. ZUS wprowadził nawet jakiś czas temu nową grupę wiekową: 100 - 110 lat, a każdy stulatek otrzymuje dodatkową, specjalną emeryturę w wysokości 3 tys. zł.
Gmina Rybno nie wyróżnia się w naszym powiecie pod względem ilości osób po 80-tce, jednak wygląda na to, że jest tam sprzyjający mikroklimat, by dożywać sędziwych lat. Najstarszym mieszkańcem był Władysław Płacheta z Konstantynowa, który dożył 107 lat. Gmina ta poszczycić się może wieloma osobami w podeszłym wieku a także najstarszym w powiecie mieszkańcem, który właśnie ukończył 103 lata.
Walenty Adamczyk, bo o nim mowa, urodził się i mieszka w Matyldowie. Mimo że los go w życiu nie oszczędzał i przechodził on wiele ciężkich chorób, a i w dzieciństwie nie rokowano mu dobrze, do dziś jest aktywny i uczestniczy w życiu rodziny i wsi. Samodzielnie prowadzi też pasiekę, z której wytwory, jak opowiada, uratowały mu życie i sprawiają, że nadal jest mobilny. Na przykład sam jeździ rowerem do kościoła w Rybnie. Zachował też aktywność intelektualną i znakomitą pamięć. Będąc już 100-latkiem, wydał tomik wierszy. Można go nabyć u autora lub w gminnej bibliotece, której jest stałym czytelnikiem. Czyta bez okularów. Mieszka też samodzielnie, choć przy rodzinie.
Swoje 100-letnie urodziny obchodziła też niedawno najstarsza kobieta w gminie Rybno. To pani Anna Tadeusiak, mieszkająca wraz z córką w Cyprianach. Ona również jest samowystarczalna i nigdy, jak twierdzi córka, nie miała większych kłopotów ze zdrowiem. Również czyta bez okularów, jak mówi, cieszy się z każdego przeżytego dnia.
Z okazji podwójnych urodzin, sędziwych obywateli odwiedził wójt Grzegorz Kropiak z przedstawicielami Urzędu Gminy. Były kwiaty, prezenty i życzenia długich jeszcze lat życia.
Małgorzata Pałuba
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze