Reklama

Odchodzą bohaterowie naszych czasów

Urząd Miasta w Sochaczewie
13/02/2014 09:32

Honorowego Obywatela Sochaczewa żegnał burmistrz Piotr Osiecki, który powiedział m.in. że odszedł wspaniały reprezentant pokolenia Kolumbów, które za wierność i pokój Ojczyźnie zapłaciło straszliwą cenę. 


11 lutego, na znak żałoby po wybitnym sochaczewianinie, żołnierzy Armii Krajowej i Honorowym Obywatelu Miasta, na ulicach Sochaczewa zawisły flagi narodowe przewiązane kirem. O godz. 11.00 w kościele św. Wawrzyńca rozpoczęła się msza święta żałobna za duszę podporucznika Stanisława Janickiego.

Reklama

W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy rodzina, znajomi, przyjaciele. W takim dniu nie mogło zabraknąć władz miasta na czele z burmistrzem Piotrem Osieckim, radnych miasta, pocztów sztandarowych, wojska, harcerzy. Hołd Stanisławowi Janickiemu oddali także kombatanci, Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznych i poseł ziemi sochaczewskiej Maciej Małecki. Mszę świętą i uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym uświetnił Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej i orkiestra wojskowa.

Honorowego Obywatela Sochaczewa żegnał burmistrz Piotr Osiecki, który powiedział m.in. że odszedł wspaniały reprezentant pokolenia Kolumbów.

Reklama

- Pierwszego pokolenia urodzonego i wychowanego w wolnej II Rzeczypospolitej, pokolenia które za wierność i pokój Ojczyźnie zapłaciło straszliwą cenę. Do końca wierni swoim ideałom i do końca w obronie Ojczyzny. Pokolenia, które na ziemi sochaczewskiej zamiast spełniać swoje marzenia, realizować swoje plany, toczyło walkę zbrojną z okupantem niemieckim. Wielkim dramatem tego pokolenia było to, że w powojennej Polsce na naszych bohaterów czekały tortury, więzienie, a często także strzał w tył głowy. Ale oni nigdy na tę Polskę się nie pogniewali. Oni, dla Polski, gdy tylko im pozwolono, uczciwie i sumiennie pracowali. Od nas tutaj zgromadzonych zależy, czy to wspaniałe pokolenie Kolumbów, czy Stanisław Janicki to nadal zaplute karły reakcji czy polscy bohaterowie również bohaterowie naszych czasów. W imieniu swoim jak i mieszkańców Sochaczewa żegnam Stanisława Janickiego, Honorowego Obywatela naszego miasta, człowieka skromnego i jakże wielkiego, ale nie słowami, lecz czynami.

Burmistrz  S. Janickiego pożegnał strofami wiersza Armio Krakowa, którego autorem jest Zbigniew Kabata.

Reklama

Nas nie stanie, lecz ty nie zginiesz,
Pieśń cię weźmie, legenda przechowa.
Wichrem chwały w historię popłyniesz,
Armio Krajowa 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości