Reklama

Pół miliona na badania osuwiska przy Traugutta (DUŻE ZDJĘCIA)

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
10/12/2013 14:32

Na finiszu są badania osuwiska przy ul. Kolejowej. Ich wyniki poznamy pod koniec grudnia. W najbliższych tygodniach podobne prace, ale zakrojone na jeszcze większą skalę ruszą przy cmentarzu na ul. Traugutta. Miasto pozyskało już pieniądze na ten cel.

Na badania osuwisk, które powstały w czerwcu przy ul. Kolejowej i Traugutta ratusz pozyskał w sumie ponad 600 tysięcy. Przy Kolejowej prace badawcze już się zakończyły, kosztowały ok. 150 tys. zł., a 75% tej kwoty miasto pozyskało z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Przy Traugutta prace badawcze zaczną się na początku przyszłego roku. W ubiegłym tygodniu burmistrz Piotr Osiecki i skarbnik miasta Jolanta Brzóska podpisali w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska umowę na dofinansowanie badań. Miasto dostanie na ten cel pół miliona złotych. Dofinansowanie jest stuprocentowe.

Reklama

Przypomnijmy, że przy Kolejowej do strony Bzury osunęły się podwórka kilku domostw. Burmistrz Osiecki musiał podjąć decyzję o czasowej ewakuacji kilkunastu rodzin. Z kolei przy Traugutta, na cmentarzu parafialnym osunęła się skarpa, na brzegu której stoi kilkadziesiąt grobów. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o ekshumacji i przeniesieniu części mogił. Do dziś decyzję wykonano dla kilkunastu grobów.

W ciągu ostatnich miesięcy usunięto także większość szkód, które powstały po nawałnicach na terenie miasta, zwłaszcza w rejonie ulicy Smolnej i Wyszogrodzkiej.  Powstały nowe przepusty dla wody, oczyszczono rowy, na ukończeniu jest inwentaryzacja urządzeń wodnych, które odprowadzają opady na terenie Sochaczewa. Ostatnio przy Wyszogrodzkiej pojawiły się wreszcie ekipy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, które mają zająć się zarwanym przepustem pod tą wojewódzką ulicą.

Reklama

Badania przy ul. Kolejowej od 13 listopada prowadziło Przedsiębiorstwo Geologiczno Geodezyjne Geoprojekt Śląsk w kooperacji z firmą Geotech. Część terenowa prac jest już praktycznie zakończona.

(...)

- Szczerze mówiąc zaskakujące było dla nas to, jak chętnie mieszkańcy z nami współpracowali. Pokazywali nam filmiki nakręcone tuż po nawałnicy czy zdjęcia. Nie robili przeszkód jeżeli chodzi o wpuszczenie nas na swoje posesje - opowiada Leszek  Libera. - Było to dla nas niezmiernie miłe. Z doświadczenie wiemy, jak wygląda to w innych miejscowościach. Ludzie są nadmiernie przywiązani do swojej własności i wpuszczenie nas za bramę nawet na pół godziny postrzegają jako coś niewyobrażalnego. Dodatkowo bardzo pomyślenie układała nam się współpraca z Urzędem Miasta. Bardzo często kontaktował się i wspierał nas pan Krzysztof Zieliński.

Reklama

- Teraz czas na badania przy ul. Traugutta. Umowa, którą podpisałem w ubiegłym tygodniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska pozwala nam na ogłoszenie przetargu, który wyłoni ich wykonawcę. Zakres prac będzie jeszcze większy niż przy ul. Kolejowej, bo badania zostaną potem wykorzystane do stworzenia dokumentacji projektowo-wykonawczej zabezpieczeń osuwiska. Kolejnym etapem będą prace zabezpieczające. Będziemy się starać pozyskać na nie środki zewnętrzne   zapowiada burmistrz Piotr Osiecki.

Pełen tekst w najnowszym numerze. 

Reklama

Agnieszka Poryszewska

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości