Dziś w Sochaczewie ruszył elektroniczny nabór dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych tworzonych przy szkołach podstawowych. W tym etapie obejmuje on wyłącznie dzieci zamieszkałe i zameldowane na terenie miasta. Specjalna strona internetowa (https://www.sochaczew.przedszkola.vnabor.pl) została udostępniona rodzicom 20 marca o godz. 8.00, a zamknięta będzie 7 kwietnia o 12.00.
Rekrutacja, ale dla kogo?
Wszystkie pięciolatki, czyli dzieci urodzone w 2009 roku, obowiązkowo muszą przejść roczne przygotowanie przedszkolne. Takie są wymogi i każde polskie miasto i gmina musi im zapewnić miejsce w przedszkolu lub klasie zerowej w szkole podstawowej. Pozostałe miejsca w przedszkolach samorządy dzielą między 4 i 3 latki, które mogą, ale nie muszą być zapisane przez rodziców do przedszkola.
Jeśli chodzi o dzieci 6 letnie, to w tym roku maluchy urodzone między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 roku obowiązkowo idą do klasy I szkoły podstawowej. Inaczej jest w przypadku dzieci urodzonych między l lipca a 31 grudnia 2008 roku. Mogą iść do klasy I, albo pozostać w przedszkolu (zerówce), przy czym decyzję w tej kwestii podejmują rodzice.
Elektroniczny nabór do przedszkoli
Zanim ruszyła strona www, Wydział Edukacji UM i przedszkola wprowadziły na portal wszystkie dane o ofercie edukacyjnej miasta, informacje o wolnych miejscach w przedszkolach z podziałem na grupy wiekowe, dzieciach kontynuujących naukę, o tworzonych oddziałach zerowych itp.
- Dla rodziców portal będzie otwarty przez 19 dni. Strona jest bardzo prosta w obsłudze, intuicyjna. Wystarczy między 20 marca a 7 kwietnia zalogować się i podać podstawowe dane dziecka, wybrać jedno z pięciu przedszkoli, grupę wiekową, wskazać też inną, alternatywną placówkę, gdyby w tej pierwszej zabrakło miejsc mówi z-ca burmistrza Marek Fergiński.
9 kwietnia ratusz przeprowadzi symulację naboru i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem a system nie wskaże błędów, 11 kwietnia opublikowana zostanie lista dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów przedszkolnych i zerówek. Od 11 do 25 kwietnia rodzice muszą potwierdzić w placówkach, do których zostały zakwalifikowane dzieci, wolę przyjęcia do danej placówki. Zatwierdzane list zakończy się w placówkach 29 kwietnia, a 30 kwietnia o 8.00 poznamy ostateczną listę przyjętych dzieci. Jeśli pojawią się wolne miejsca, 30 kwietnia o 10.00 ratusz ogłosi ich listę. Z miejsc tych, w ramach rekrutacji uzupełniającej, będą mogły skorzystać dzieci z ościennych gmin. Potrwa ona do 5 maja.
- Rodzice, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą pobrać formularz zgłoszeniowy w dowolnej placówce, wypełnić go odręcznie i złożyć po podpisaniu w placówce pierwszego wyboru, tzn. tej, która jest wpisana jako pierwsza na liście preferencji. Informacje zawarte w wypełnionym formularzu wprowadzi na portal dyrektor tej placówki dodaje M. Fergiński.
W przedszkolach, gdzie liczba chętnych okaże się większa niż wolnych miejsc, trzeba będzie zastosować dodatkowe kryteria oceny. Kryteria są już ustalone i ogłoszone. Łatwiej o miejsce w przedszkolu, gdy np. dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej, jest niepełnosprawne lub ma niepełnosprawnych rodziców, maluch jest wychowywany tylko przez jednego z rodziców, został objęty pieczą zastępczą, jego rodzice pracują zawodowo i płacą podatki w mieście. Dodatkowe punkty można też zyskać, gdy dziecko będzie przebywało w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie.
Zasady oraz harmonogram rekrutacji znajdują się na stronie internetowej:
https://www.sochaczew.przedszkola.vnabor.pl
Portal czynny od 8.00 rano 20 marca, do godz. 12.00 w dniu 7 kwietnia.
Podstawówki i gimnazja
Rekrutacja do I klas szkół podstawowych na rok szkolny 2014/2015 rozpoczęła się 17 marca. Objęto nią dzieci 7-letnie tj. urodzone w 2007 roku oraz dzieci 6-letnie urodzone w okresie: 1 stycznia 30 czerwca 2008. Rodzice pierwszaków zgłaszają się do sekretariatu obwodowej szkoły podstawowej i zapisują dziecko osobiście. Nabór odbywa się tradycyjną drogą, nie za pomocą elektronicznej platformy.
Rekrutacja do I klas gimnazjów publicznych na rok szkolny 2014/2015 rusza w kwietniu. Przeprowadzają ją bezpośrednio dyrektorzy trzech miejskich gimnazjów. Rodzic zgłasza się do sekretariatu obwodowego gimnazjum i zapisuje dziecko osobiście. Tutaj też nabór odbywa się tradycyjną drogą, nie za pomocą elektronicznej platformy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze