28 stycznia w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie Forum Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin. Wśród przedstawicieli Związku Dużych Rodzin Trzy Plus oraz przedstawicieli samorządów znaleźli się m.in. burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, jako współzałożyciel Forum, oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM Joanna Kamińska.
Podczas spotkania podsumowano pierwszy rok działalności Forum powstałego w styczniu 2013 roku. Podkreślono, iż wspólny wysiłek sprawia, że tysiącom rodzin, tysiącom dzieci żyje się lepiej, a o rodzinach wielodzietnych zaczęto mówić więcej i pozytywniej. Co roku wzrasta liczba samorządów, które wprowadzają na swoim terenie Kartę Dużej Rodziny. Według danych Związku Dużych Rodzin w 2013 roku było ich już ponad 190.
Omawiano też ostanie działania samorządów związane z promocją dużych rodzin, wdrożone programy i dobre praktyki. Grodzisk Mazowiecki przekazał Lublinowi prezydencję, gdyż to właśnie miasto w 2014 roku będzie kierowało działalnością Forum, a wraz ze Związkiem Dużych Rodzin Trzy Plus zorganizuje w czerwcu II Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin.
- Aktywnie działamy w Forum, stawiamy na rozwój i kształcenie młodego człowieka, na edukację i wyrównywanie szans. Na uroczystym otwarciu nowego żłobka o inicjatywach naszego samorządu na rzecz rodzin wielodzietnych z uznaniem wypowiadał się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Co więcej, Sochaczew jest jednym z niewielu miast posiadających także kartę seniora powiedział po spotkaniu burmistrz Piotr Osiecki.
Nie bez powodu Sochaczew został zaproszony przez ministra pracy do zespołu konsultującego plan wprowadzenia ogólnopolskiej karty dużej rodziny przewidującej m.in. zniżki w państwowych muzeach, parkach narodowych, teatrach, niższe stawki za przejazdy koleją itp. W ten sposób doświadczenia lokalne przenoszone są na ogólnopolskie forum.
- Podczas spotkań Forum dzielimy się doświadczeniami. Dyskutujemy jak wprowadzać systemy zniżek, dobrze napisać uchwały i programy wprowadzające kartę, rozliczać się z jednostkami udzielającymi ulg. W każdej gminie i mieście karta dużej rodziny działa na podobnych zasadach, ale np. skala i zakres zniżek zależy od zamożności samorządu. Są i takie, gdzie rodziny 3+ mają o połowę niższe opłaty za przedszkola czy bezpłatne żywienie w szkołach. Nas karta rodziny i karta seniora będzie kosztować w 2014 roku około 170 tys. złotych mówi naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Joanna Kamińska.
Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin powołano w grudniu 2012 roku. Jego członkami mogą być samorządy, które wprowadziły na swoim terenie Kartę Dużej Rodziny, i dla których jednym z priorytetowych działań jest polityka rodzinna. W ciągu roku do grona samorządów założycieli (Gdańsk, Lublin, Ostrołęka, Sochaczew, Toruń, Tychy, Powiat Wołomiński, Wrocław, Łowicz, Żabia Wola i Grodzisk Mazowiecki) dołączyły następne. Obecnie Forum liczy 23 członków.
Na podstawie: materiałów prasowych UM w Grodzisku Mazowieckim i starostwa powiatowego w Wołominie
Foto: UM w Grodzisku Mazowieckim
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze