Na przełomie marca i kwietnia rozpoczęła się oczekiwana do wielu lat przebudowa wiaduktu przy ul. Żyrardowskiej. Prace są już na finiszu. Jeszcze w tym roku przywrócony ma zostać tam ruch samochodowy.
Funkcjonujący od lat 70. wiadukt od początku nie miał dobrej opinii wśród mieszkańców. Jego powstanie miało zapobiegać wypadkom, do których dochodziło, gdy ludzie korzystali z nielegalnego przejścia przez tory kolejowe. Pomimo że w tym rejonie zrobiło się bezpieczniej, wiadukt nazywano wprost budowlanym bublem. Ostatnią dekadę określić można jako czas jego kompletnego upadku. Sypiący się ludziom na głowy tynk, strażacy zabezpieczający spadające elementy, wizyty inspekcji budowlanej czy rozpadające się schody, to tylko kilka przykładów pokazujących, w jakim stanie znalazł się obiekt. Najbardziej optymistyczną wiadomością było to, że z przeprowadzonych ekspertyz wynikało, iż wiadukt w najbliższym czasie się nie zawali. Jeszcze wiosną Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, któremu podlega estakada, podkreślała, że jego stan nie zagraża użytkownikom. Brak remontu przyczyniłby się jednak do jego dalszej degradacji.
Na czas modernizacji obiekt było dostępny wyłącznie dla ruchu pieszego. W ramach czasowej organizacji ruchu zamknięto dla pojazdów fragment drogi wojewódzkiej nr 705 obejmujący ul. Licealną i ul. Żyrardowską, na odcinku od ul. Spartańskiej do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego i ul. Towarową. Kierowcy korzystają z objazdów obwodnicą oraz ul. Olimpijską. W związku z tym konieczna stała się również zmiana trasy autobusu linii numer 8.
Zakres robót budowlanych jest kompleksowy. Objął remont nawierzchni jezdni na samym wiadukcie oraz dojazdach do niego, wymianę krawężników, remont schodów, chodników, betonowych barier, stalowych balustrad, słupów, filarów i konstrukcji nośnej. Prace dotyczyły również ekranów akustycznych, kolektora odwodnieniowego, zabezpieczeń antykorozyjnych, przęseł oraz podpór. Wartość niezbędnych robót wyceniono na ponad 6,7 mln zł. Wykonawcą prac została firma Most Sp. z o.o. z siedziba w Sopocie.
- Prace na wiadukcie w Sochaczewie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Właściwie to jest to już ich końcowy etap. Aktualnie prowadzone są roboty wykończeniowe. Obejmują one m.in. montaż elementów odwodnienia wiaduktu. Wykonywane są też zabezpieczenia antykorozyjne betonu. Prace powinny zostać zakończone zgodnie z umową. Planujemy, że do końca grudnia samochody powinny wrócić na obiekt - przekazała nam w ubiegłym tygodniu Monika Burdon.
Agnieszka Poryszewska
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze