Reklama

Woda i ścieki znów nie zdrożeją!

Urząd Miasta w Sochaczewie
17/02/2014 08:48

Burmistrz zatwierdził stawki opłat za wodę i ścieki obowiązujące od marca 2014 do lutego 2015 roku. Nie wzrosną one nawet o grosz, a to oznacza, że już drugi rok z rzędu opłaty za dostarczaną do naszych domów wodę i odbierane nieczystości płynne pozostaną na tym samym poziomie.

Sochaczew to jedno z nielicznych obecnie miast w Polsce, które nie podwyższa cen, mimo gigantycznych inwestycji poczynionych w ostatnich latach. W mieście powstało ponad 100 km nowej sieci kanalizacyjnej. Co więcej, w porównaniu z prognozami, z poprzedniej kadencji samorządu, jest o wiele taniej. Teraz stawkami zajmie się Rada Miejska. Jeśli radni powiedzą TAK, za 1m2 wody zapłacimy 3,78 netto, a metr zrzucanych do kanalizacji ścieków 8,26 zł.

Reklama

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały skierowanej pod obrady RM, spółka ZWiK przeprowadziła analizę aktualnych i perspektywicznych danych finansowych i na ich podstawie podjęła decyzję o zachowaniu cennika na niezmienionym poziomie. Co istotne, aktualne ceny zapewniają pełne pokrycie wszystkich kosztów funkcjonowania spółki. Warto dodać, że ogromy wysiłek finansowy wykona także miejski samorząd.

- W tym roku przekażemy spółce ZWiK dopłatę do kapitału w wysokości 2.640.000 zł. To dla miasta duży wysiłek. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na inwestycje w mieście. Robimy jednak wszystko, by utrzymać ceny na obecnym poziomie i nie dopuścić do podwyżek, jakie były planowane jeszcze w poprzedniej kadencji. Jednocześnie musimy zagwarantować zakładowi pieniądze na rozwój. Pogodzenie tych dwóch spraw jest bardzo trudne, ale kolejny rok z rzędu władzom spółki się to udaje mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Reklama

 - Analizując dane finansowane należy wyważyć interesy klientów ZWiK-u, jego właściciela, czyli miasta, oraz samej spółki. Zakład musi mieć pieniądze na rozwój, płace, rachunki za prąd, zakup komponentów do uzdatniania wody, ale jednocześnie powinien myśleć o odbiorcach swych usług. Zaporowe stawki, jakie planowano w poprzedniej kadencji odstraszyłyby klientów, przede wszystkim tych, którzy jeszcze nie podłączyli się do nowej kanalizacji sanitarnej. Dzięki oszczędnościom i racjonalnemu podejściu do kosztów nasze oferta jest dziś więcej niż konkurencyjna. Za 1m3 ścieków zabranych przez wóz asenizacyjny klienci płacą nawet 25 zł, a 1m3 ścieków zrzuconych do kanalizacji niewiele ponad 8 zł mówi prezes ZWiK Stanisław Grażka.

Do tego ZWiK o kilka miesięcy przedłużył akcję, w ramach której można po bardzo promocyjnej cenie przyłączyć się do nowej sieci. Im więcej rodzin zacznie korzystać z kanalizacji, dostępnej teraz na 95% obszaru miasta, tym cena będzie niższa.

Reklama

Warto przypomnieć, że już dwa lata temu prezes ZWiK przekonywał radnych, że jest szansa, iż po zakończeniu budowy i rozliczeniu projektu z Komisją Europejską, w 2014 roku opłaty za wodę i ścieki może nawet lekko spadną. Jak widać słowa dotrzymał, bo ceny nawet nie drgnęły, a inflacja w ostatnich dwóch latach sięgnęła 5%.

- Stawki realnie spadają i to w sytuacji, gdy prognozy przyjęte kilka lat temu w studium wykonalności unijnego projektu kanalizacyjnego zakładały ich gwałtowny skok. W 2014 roku 1m3 wody miał kosztować 5,20 zł, a 1m 3 odbieranych ścieków aż 16,30 zł. Łącznie byłoby to 21,50 zł, a jest ok. 13  zł - mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski, który w ratuszu odpowiada za sprawy komunalne.

Reklama

- Gdybyśmy realizowali założenia ze studium opracowanego w poprzedniej kadencji samorządu, to wiosną 2012 roku cena ścieków powinna skoczyć z 4,99 do 14,80 zł/m3, czyli o 197%. Którą rodzinę byłoby stać, by płacić tak wysokie rachunki? Dziś stawka za ścieki to niewiele ponad 8 zł, ale by ją utrzymać Zarząd i Rada Nadzorcza ZWiK muszą naprawdę racjonalnie gospodarować pieniędzmi zapewnia burmistrz Piotr Osiecki.

Stawkami opłat za wodę i ścieki radni miasta zajmą się podczas sesji zwołanej na 18 lutego. Początek obrad o godz. 16.00.

Reklama

 

Oto stawki proponowane przez ZWiK i burmistrza na okres marzec 2014 luty 2015.

 

Opłata za pobraną wodę (netto)

gospodarstwa domowe: 3,78 zł/m3

 

Opłata za odbiór ścieków (netto)

gospodarstwa domowe: 8,26 zł/m3

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości