Reklama

ZOZ będzie leczył otyłość

Urząd Miasta w Sochaczewie
28/09/2012 04:16

Sochaczewski szpital wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia o renegocjację kontraktu na leczenie szpitalne w zakresie chirurgia ogólna hospitalizacja. Oferta szpitala już od października tego roku poszerzy się o usługi z zakresu chirurgii bariatrycznej i metabolicznej.

 

Tworzeniem nowego oddziału zajmie się uznany specjalista w dziedzinie leczenia otyłości, prof. Mariusz Wyleżoł, który kieruje Kliniką Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Od 2008r. pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, a od 2010r. przedstawiciela Europy do Zarządu Głównego Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgicznego Leczenia Otyłości (IFSO).

Reklama

- Chorzy na otyłość powinni znajdować pomoc medyczną jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania a nie jeździć setki kilometrów po Polsce mówi profesor dlatego cieszę się, że dyrektor sochaczewskiego szpitala dostrzega ten problem i że będę mógł pomóc w tworzeniu nowego oddziału. W Polsce wedle szacunków lekarzy jest ponad 300 tysięcy osób, które mają wskazania do operacyjnego leczenia otyłości. Tymczasem operacji wykonuje się 1500 rocznie. Problemem jest niedostateczna wiedza, zarówno lekarzy, jak i społeczeństwa, na temat samej choroby oraz metod jej leczenia.

- Otyłość to nie jest obżarstwo, to nie jest kwestia braku silnej woli to choroba spowodowana zaburzeniami hormonalnymi regulacji spożycia pokarmów mów M. Wyleżoł. - Wmawianie chorym, że mają sobie sami poradzić z tym problemem jest porównywalne z tym, jakby kazać choremu na raka samodzielnie zaczarować chorobę i się jej pozbyć. Nikt już takich herezji nie głosi. Tymczasem w kwestii otyłości wiedza w społeczeństwie jest tak zakłamana jak w przypadku żadnej innej choroby. To chyba jedyna choroba, za którą całkowitą winą obarcza się chorego.

Reklama

O przyczynach otyłości można mówić długo, ponieważ są bardzo złożone. Najważniejsze jednak są czynniki predysponujące i wyzwalające. W obecnych czasach mamy wokół siebie nadmiar jedzenia, często bardzo taniego, to jest niewątpliwie czynnik wyzwalający. Kluczowy jest jednak czynnik predysponujący. Są osoby, które mają nadmiar jedzenia wokół siebie i nie zachorują na otyłość a są takie, które dosłownie tyją z powietrza. To, że ktoś jest chory na otyłość wcale nie oznacza, że je Bóg wie ile. Nasz organizm funkcjonuje na etapie człowieka pierwotnego, który się najadał na przykład raz na miesiąc. W naszej naturze leży, aby nagromadzić jak najwięcej energii a jedynym źródłem energii jest jedzenie. Jeszcze sto lat temu ludzie często głodowali, na przykład na przednówku. A dziś jedzenie jest wszędzie i jeszcze producenci modyfikują je tak, aby dodatkowo pobudzało apetyt. W tej sytuacji automatycznie wzrasta zachorowalność.

W sochaczewskim szpitalu osoby z otyłością zostaną otoczone kompleksową opieką od diagnostyki poprzez zabieg operacyjny do długookresowej opieki po nim. Już teraz zapraszamy osoby zainteresowane do zgłaszania się na konsultacje mówi dyrektor Piotr Szenk. - Pamiętajmy, że otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów ale czynnik wywołujący inne choroby, przede wszystkim cukrzycę, ale także choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i zwyrodnienia stawów. Z naszych wyliczeń wynika, że na terenie powiatu sochaczewskiego jest kilka tysięcy osób, które powinny zostać pacjentami nowej poradni.

Reklama

Rozszerzenie działalności poparła na ostatnim posiedzeniu Rada Społeczna sochaczewskiego szpitala.

 

Sekcja Promocji i Rozwoju

Szpital Powiatowy w Sochaczewie

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo e-Sochaczew.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości