Sochaczewski szpital wystąpił do Narodowego Funduszu Zdrowia o renegocjację kontraktu na leczenie szpitalne w zakresie chirurgia ogólna hospitalizacja. Oferta szpitala już od października tego roku poszerzy się o usługi z zakresu chirurgii bariatrycznej i metabolicznej.
Tworzeniem nowego oddziału zajmie się uznany specjalista w dziedzinie leczenia otyłości, prof. Mariusz Wyleżoł, który kieruje Kliniką Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Od 2008r. pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, a od 2010r. przedstawiciela Europy do Zarządu Głównego Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgicznego Leczenia Otyłości (IFSO).
- Chorzy na otyłość powinni znajdować pomoc medyczną jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania a nie jeździć setki kilometrów po Polsce mówi profesor dlatego cieszę się, że dyrektor sochaczewskiego szpitala dostrzega ten problem i że będę mógł pomóc w tworzeniu nowego oddziału. W Polsce wedle szacunków lekarzy jest ponad 300 tysięcy osób, które mają wskazania do operacyjnego leczenia otyłości. Tymczasem operacji wykonuje się 1500 rocznie. Problemem jest niedostateczna wiedza, zarówno lekarzy, jak i społeczeństwa, na temat samej choroby oraz metod jej leczenia.
- Otyłość to nie jest obżarstwo, to nie jest kwestia braku silnej woli to choroba spowodowana zaburzeniami hormonalnymi regulacji spożycia pokarmów mów M. Wyleżoł. - Wmawianie chorym, że mają sobie sami poradzić z tym problemem jest porównywalne z tym, jakby kazać choremu na raka samodzielnie zaczarować chorobę i się jej pozbyć. Nikt już takich herezji nie głosi. Tymczasem w kwestii otyłości wiedza w społeczeństwie jest tak zakłamana jak w przypadku żadnej innej choroby. To chyba jedyna choroba, za którą całkowitą winą obarcza się chorego.
O przyczynach otyłości można mówić długo, ponieważ są bardzo złożone. Najważniejsze jednak są czynniki predysponujące i wyzwalające. W obecnych czasach mamy wokół siebie nadmiar jedzenia, często bardzo taniego, to jest niewątpliwie czynnik wyzwalający. Kluczowy jest jednak czynnik predysponujący. Są osoby, które mają nadmiar jedzenia wokół siebie i nie zachorują na otyłość a są takie, które dosłownie tyją z powietrza. To, że ktoś jest chory na otyłość wcale nie oznacza, że je Bóg wie ile. Nasz organizm funkcjonuje na etapie człowieka pierwotnego, który się najadał na przykład raz na miesiąc. W naszej naturze leży, aby nagromadzić jak najwięcej energii a jedynym źródłem energii jest jedzenie. Jeszcze sto lat temu ludzie często głodowali, na przykład na przednówku. A dziś jedzenie jest wszędzie i jeszcze producenci modyfikują je tak, aby dodatkowo pobudzało apetyt. W tej sytuacji automatycznie wzrasta zachorowalność.
W sochaczewskim szpitalu osoby z otyłością zostaną otoczone kompleksową opieką od diagnostyki poprzez zabieg operacyjny do długookresowej opieki po nim. Już teraz zapraszamy osoby zainteresowane do zgłaszania się na konsultacje mówi dyrektor Piotr Szenk. - Pamiętajmy, że otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów ale czynnik wywołujący inne choroby, przede wszystkim cukrzycę, ale także choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i zwyrodnienia stawów. Z naszych wyliczeń wynika, że na terenie powiatu sochaczewskiego jest kilka tysięcy osób, które powinny zostać pacjentami nowej poradni.
Rozszerzenie działalności poparła na ostatnim posiedzeniu Rada Społeczna sochaczewskiego szpitala.
Sekcja Promocji i Rozwoju
Szpital Powiatowy w Sochaczewie
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze