Ferie 2017 – Dzień w świecie wąskich torów

/ 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ferie 2017 – Dzień w świecie wąskich torów Wystawy, projekty sochaczew
+10

W Muzeum Kolei Wąskotorowej z okazji tegorocznych ferii zimowych realizowany jest specjalny program edukacyjny. Do tej pory tajniki kolei oraz kolejnictwa udało nam się zaprezentować młodym adeptom z Rzeczycy i Złocieńca. We wtorek 14 lutego, jako kolejna, odwiedziła nas grupa z Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim, dla której zrealizowana została lekcja Dzień w świecie wąskich torów. Czterogodzinne zajęcia, które przenoszą uczestników w magiczny świat parowozów, są nowością w ofercie naszej placówki. Realizacja elementów lekcji jest możliwa dzięki zakończonej pod koniec ubiegłego roku inwestycji, w efekcie której powstały przy budynku Centrum Edukacyjno-Turystycznego (CET) nowe ciągi komunikacyjne oraz peron z czynną bocznicą wąskotorową. Zajęcia podzielone są na kilka wyraźnie wyodrębnionych etapów, podczas których uczestnicy zapoznają się z różnymi zagadnieniami dotyczącymi kolei i kolejnictwa. Jest również miejsce na rekreację, gdyż integralny  element lekcji stanowią: realizowana w plenerze gra mobilna pn. Przyroda na wyciągnięcie ręki oraz ognisko, na którym można upiec kiełbaski.

14 lutego uczniowie z Kozłowa Biskupiego swą przygodę z wąskotorówką rozpoczęli od zwiedzania z przewodnikiem muzealnego skansenu i sal wystawowych.  Była to niezwykła okazja, aby zapoznać się z unikalnymi zbiorami największego muzeum kolei wąskotorowych w Europie. Drugi element lekcji odbywał się w zabytkowym wagonie osobowym, ustawionym przy nowym peronie, w bezpośredniej bliskości CET-u.  W ogrzewanej klimatycznym piecykiem przestrzeni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią kolei i kolejnictwa. W ramach kolejnego elementu, który tym razem odbywał się w sali edukacyjnej CET-u, młodzi adepci dowiedzieli się jakie zawody wykonywane są na kolei oraz poznali zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach i peronach. Prezentacja multimedialna, muzealne rekwizyty, filmy edukacyjne oraz karty zadań pozwoliły uczestnikom w efektywny i ciekawy sposób utrwalić zdobytą wiedzę. Zajęcia zakończyły się w muzealnym skansenie. Tu najpierw upieczone zostały na ognisku kiełbaski, a następnie odbyła się muzealna gra Przyroda na wyciągnięcie ręki, podczas której młodzi miłośnicy kolejnictwa poznali Puszczę Kampinoską oraz zasady zachowania się w lesie. Dzień w świecie wąskich torów zwieńczyło wręczanie upominków dla dzielnych uczestników.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do naszego muzeum ponownie. Jeszcze ponad tydzień ferii zimowych przed nami!


Łukasz Popowski
Marta Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej galerii!
Oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy