Muzealne renowacje 2019 – wagon typu 1Aw Bxhpi 1697

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Muzealne renowacje 2019 – wagon typu 1Aw Bxhpi 1697 Historia i tradycja sochaczew
+5

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przez cały rok prowadzone są renowacje czynnego i ekspozycyjnego taboru wąskotorowego ze zbiorów własnych. W ostatnich dniach warsztat placówki opuścił odmieniony wagon osobowy typu 1Aw (Bxhpi 1697), który w rozpoczynającym się niebawem sezonie turystycznym powróci na szlak z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej w składzie muzealnego pociągu Retro.

Obiekty opisywanego typu, będące pierwszymi po II wojnie światowej wąskotorowymi wagonami pasażerskimi produkcji polskiej, budowano w latach 1954–1957 w Fabryce Wagonów "Świdnica" w Świdnicy według projektu opracowanego w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Taboru Kolejowego w Poznaniu. Czteroosiowe pojazdy o masie własnej 14,8 t, długości ze zderzakami 15,26 m, szerokości zewnętrznej 2,26 m i wysokości 3,04 m wyposażone były w zespolony hamulec pneumatyczny systemu Westinghouse'a, pomosty przejściowe, instalacje elektryczną i grzewczą (parową, zasilaną z kotła parowozu). Przedział pasażerski mieścił 38 miejsc siedzących. Wewnątrz znajdował się ponadto dostępny od strony jednego z przedsionków wydzielone pomieszczenie ustępowe. Prędkość konstrukcyjna wagonu wynosiła 40 km/h.

Wszystkie 126 egzemplarzy, które zeszły z linii produkcyjnej, trafiły na polskie koleje dojazdowe o torze szerokości 750 mm (5 z pojazdów wtórnie przebudowano do jazdy po torze 785 mm użytkowanym na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych). Wraz z będącymi rozwinięciem ich konstrukcji wagonami typu 3Aw, produkowanymi w latach 1957-1960 w Państwowej Fabryce Wagonów "Pafawag" we Wrocławiu, stanowiły przez długi czas podstawę krajowego wąskotorowego taboru pasażerskiego. Schyłek ich eksploatacji przypada na lata 80. ubiegłego stulecia, gdy z jednej strony poczęły spadać przewozy osobowe, z drugiej zaś wprowadzono do ruchu nowe rumuńskie spalinowe zespoły trakcyjne A20D-P i ich doczepy z fabryki "FAUR" w Bukareszcie.

Do dzisiaj w Polsce zachowały się 32 wagony 1Aw, w tym 9 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. 8 z nich, oznaczonych literami od A do H, stanowi czynny zabytkowy tabor wycieczkowy na szlaku do Puszczy Kampinoskiej. Kolejny pojazd tego typu (Bxhpi 1667, rok produkcji 1956, numer fabryczny 2607) oczekuje na przeprowadzenie naprawy głównej. W zbiorach sochaczewskiej placówki znajduje się ponadto odstawiony wąskotorowy wagon motorowy typu 1Aw/M (seria MBxd1-162), który powstał w 1965 r. w warsztatach Krośniewickiej Kolei Dojazdowej w Krośniewicach poprzez zabudowę do wagonu osobowego 1Aw (Bxhpi 1720, rok produkcji 1957) silnika spalinowego typu S53 i układu napędowego z samochodu ciężarowego Star.

Odnowiony egzemplarz muzealny (wagon B, Bxhpi 1697, rok produkcji 1957, numer fabryczny 06) do 1974 r. stacjonował w lokomotywowni Warszawa Stalowa, służąc na kolei mareckiej. Po jej zamknięciu trafił w grupie 6 pojazdów tego typu na Sochaczewską Kolej Dojazdową, gdzie był wykorzystywany w rozkładowym ruchu pasażerskim. 30 listopada 1984 r., na mocy Zarządzenia nr 79 Ministra Komunikacji z 12 października tego samego roku, został wraz z całym majątkiem likwidowanej kolei sochaczewskiej przekazany na stan Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przez Zarząd Kolei Dojazdowych w Warszawie Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych. Pozostawiony w Sochaczewie, był eksploatowany jako wagon wycieczkowy w Muzeum Kolei Wąskotorowej – otwartym w 1986 r. oddziale warszawskiej jednostki (obecnej Stacji Muzeum).

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. K. Chłystek, M. Przygoda-Stelmach

Zobacz więcej:
Renowacje

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy