Sochaczewska makieta kolejowa już niedługo dostępna!

/ 16 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sochaczewska makieta kolejowa już niedługo dostępna! Wystawy, projekty sochaczew
+11

W sobotę 26 stycznia o godzinie 15.00, w ramach „Inauguracji Ferii z Wąskotorówką”, udostępniona zostanie dla zwiedzających nowa atrakcja Muzeum Kolei Wąskotorowej, a mianowicie makieta pn. „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. Nazwa ta oczywiście nie jest dziełem przypadku, gdyż makieta przenosi szlak sochaczewskiej wąskotorówki w realia modelarskie, odwołując się do przełomu lat 70. i 80. XX w., kiedy to była ona dla mieszkańców miasta i powiatu ważnym środkiem transportu publicznego.

Wykonanie i udostępnienie makiety to ważki moment w historii placówki, który dzieje się właśnie na naszych oczach. Pomysł na jej powstanie zrodził się już w 2015 r. Jego autorem był muzealny przewodnik i renowator Krzysztof Chłystek. Od tamtej pory trwały żmudne działania celem zdobycia odpowiednich środków finansowych oraz właściwego wykonawcy, który sprosta niełatwemu zadaniu. Wreszcie w 2018 r. oba problemy udało się rozwiązać. Przy pozyskaniu środków dużą rolę odegrał kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum Sławomir Majcher, zastępca dyrektora Stacji Muzeum Walentyna Rakiel-Czarnecka oraz dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kazimierska. Wykonawstwa makiety podjął się znawca modelarstwa kolejowego Jarosław Ruszkowski wraz z wyselekcjonowanym zespołem (informacje pod tekstem). Kontakt z modelarzem udało się nam wstępnie nawiązać już 12 maja 2018 r. podczas „I Żyrardowskich Spotkań Modelarzy Kolejowych”.

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wykonane zostały trzy pierwsze moduły makiety, ale docelowo będzie ich znacznie więcej. Na razie kontentować się zatem można widokiem stacji Sochaczew Wąskotorowy, przystanku osobowego Sochaczew Miasto oraz stacji Wyszogród. A wszystko to w popularnej wąskotorowej skali H0e (1:87). Docelowo makieta osiągnie imponującą długość 17 metrów, będąc rozbudowywaną o dodatkowe moduły, prezentujące charakterystyczne fragmenty szlaku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, na jego pełnym, historycznym przebiegu. W przyszłości makieta będzie najważniejszym elementem składowym nowej muzealnej wystawy stałej pn. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”, związanej z atrakcjami turystycznymi naszego miasta, a także jego bliższej i nieco dalszej okolicy.

W związku z przybyciem nowej makiety postanowiliśmy, że tematem przewodnim tegorocznych „Ferii z wąskotorówką” będzie historia sochaczewskiej kolei wąskotorowej, a także dzieje Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, których nasza wąskotorówka jest istotną częścią. Dlatego też najważniejszym momentem, w ramach przygotowanych, codziennych zajęć edukacyjno-warsztatowych, będzie zwiedzanie makiety z przewodnikiem (pełny program „Ferii z wąskotorówką” dostępny jest pod tekstem). Szczegółowy przebieg „Inauguracji Ferii z Wąskotorówką” podamy już niedługo na naszej stronie internetowej oraz portalu „e-Sochaczew.pl”.

Ze względu na wagę wydarzenia, jakim jest udostępnienie nowej makiety, dzisiaj – 21 stycznia – w naszej placówce odbyła się specjalnie zaaranżowana konferencja prasowa, na której oprócz przedstawicieli lokalnych i ponadlokalnych mediów pojawiła się również delegacja ze Stacji Muzeum w Warszawie z dyrektor Joanną Kazimierską na czele. Obecny był również autor makiety wraz z przedstawicielami środowiska modelarskiego.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Kolei Wąskotorowej 26 stycznia!

Łukasz Popowski
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć makiety w galerii!

Relacja z otwarcia makiety

Ekspozycje stałe w muzeum

Program "Ferii z wąskotorówką 2019"

Jarosław Ruszkowski – urodzony i zamieszkały w Żyrardowie, modelarz od dziecka, zainteresował się tą dziedziną dzięki ojcu, który był kolejarzem, jego pasja dojrzewała wraz z wiekiem, organizator wystaw modelarskich, częsty bywalec Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, znawca modelarstwa kolejowego w różnych skalach, wiele swoich realizacji oraz sprawozdań z wystaw prezentuje na fanpage na Facebooku pn. „Makiety i dioramy kolejowe”, najbardziej znane realizacje: makieta stacji Kartuzy wykonana na zamówienie Klubu Miłośników Kolei „Nostalgia za Parą” z Gdańska (obecnie w stanie technicznym), makieta stacji Śniadowo ze zbiorów własnych, wąskotorowa stacja Soplicowo ze zbiorów własnych.

Poza Jarosławem Ruszkowskim w skład zespołu budującego sochaczewską makietę weszli:
– Stefan Stachowicz (firma Kotebi), odpowiedzialny za budynki
– Janusz Borowicz (firma Rotax), odpowiedzialny za wagony typu 1Aw
– firma Freon, odpowiedzialna za drzewa i zieleń.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy