Świąteczne warsztaty w Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie

/ 20 zdjęć
Zdjęcia i foto: Świąteczne warsztaty w Muzeum Kolei Wąskotorowej – podsumowanie Sztuki plastyczne sochaczew
+15

W ofercie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie znajdują się różnorodne zajęcia edukacyjne, dostosowane tematycznie do bieżących wydarzeń lub okoliczności. W grudniu 2018 i styczniu 2019 r., ze względu na trwający okres świąteczny i karnawałowy, duże zainteresowanie wzbudziła nowa lekcja pn. "Świąteczne warsztaty muzealne – kolejowy scrapbooking".

Zajęcia powstały głównie z myślą o najmłodszych i składały się z kilku segmentów. W pierwszym z nich dzieci słuchały opowieści Chrisa Van Allsburga pt. "Ekspres polarny", udając się wraz z głównym bohaterem opowiadania w niezwykłą podróż magicznym pociągiem na biegun północny. W tym baśniowym nastroju rozpoczynała się kolejna część zajęć, w której maluchy tworzyły niezwykłe kompozycje plastyczne, oparte w dużej mierze na scrapbookingu. Ta nieco enigmatyczna nazwa oznacza sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami lub pamiątkami rodzinnymi i pochodzi od angielskiego słowa scrapbook określającego album wykonany taką właśnie techniką. Mali uczestnicy warsztatów wykonywali opisywaną metodą karty świąteczne, a następnie karty noworoczne. W ostatnim etapie wizyty odbywał się spacer z przewodnikiem w zimowej i równie bajecznej scenerii muzealnego skansenu, którego zwieńczeniem było zwiedzanie wnętrza jednej z zabytkowych lokomotyw.

W ramach "Świątecznych warsztatów muzealnych" odbyło się 18 lekcji, w których wzięło udział łącznie 334 dzieci. Cieszymy się, że taka forma spędzenia wolnego czasu przypadła do gustu najmłodszym oraz ich wychowawcom. Z uwagi na duże zainteresowanie, scrapbookingowe warsztaty plastyczne o tematyce kolejowej będą dalej obecne w naszej ofercie, na razie jeszcze w ramach "Ferii z wąskotorówką 2019". Jednocześnie przypominamy, że nasza oferta edukacyjna skierowana jest zarówno dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak i osób dorosłych, zatem serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jej szczegółami i odwiedzenia naszej placówki.

Monika Szymańska
Tomasz Karolak

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska

 5
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy