Udana inauguracja sezonu oraz Majówka na wąskim torze

/ 19 zdjęć
Zdjęcia i foto: Udana inauguracja sezonu oraz Majówka na wąskim torze Rekreacja sochaczew
+14

Kolejny początek sezonu turystycznego połączony z Majówką na wąskim torze już za nami. W tym roku podczas obu wydarzeń dopisała zarówno pogoda jak i turyści. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Muzeum Kolei Wąskotorowej czynne było przez cały, wyjątkowo długi weekend majowy, czyli od 28 kwietnia, aż do 6 maja (za wyjątkiem poniedziałku 30 kwietnia). W okresie tym udostępnialiśmy dla zwiedzających nie tylko muzealne sale wystawowe i skansen, lecz także po raz pierwszy codziennie organizowaliśmy wycieczkę pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej.

Zwyczajowo początek nowego sezonu turystycznego (który w tym roku przypadał na 28 kwietnia) otrzymał uroczystą oprawę. Okolicznościowe przemówienia wygłosił kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej Radosław Konieczny, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, wiceburmistrz Sochaczewa Dariusz Dobrowolski, a także kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie Sławomir Majcher. Uroczystość dodatkowo uświetniła prapremierowa prezentacja nowej muzealnej wystawy stałej pt. Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984. Starannie przygotowywana przez wiele ostatnich miesięcy ekspozycja spotkała się z dobrym odbiorem i dużym zainteresowaniem naszych gości. Na jej docelową inaugurację zapraszamy już teraz. Odbędzie się ona 19 maja w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów.

Najbardziej wyczekiwanym momentem imprezy był oczywiście wjazd w perony pociągu Retro prowadzonego przez parowóz Px29-1704, który zainaugurował pierwszą w tym roku wycieczkę po wąskim torze z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej. Ciekawostką w zabytkowym składzie były poddane renowacji w okresie jesienno-zimowym wagony osobowe serii Bxphi 1666 oraz Bxhpi 1954.  W Osadzie Puszczańskiej, oprócz tradycyjnego pikniku z ogniskiem, skorzystać można było również z atrakcji dla najmłodszych, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się specjalnie przygotowany na ten dzień, rodzinny quiz wiedzy o sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali wyjątkowe nagrody.

Inauguracja sezonu rozpoczęła Majówkę na wąskim torze, podczas której pociąg Retro kursował jeszcze siedem razy. Szczególnie dużą frekwencję odnotowaliśmy 1 i 3 maja, ale co warte podkreślenia, turyści nie zawiedli nas również w pozostałe dni. Podczas Majówki nie obyło się bez miłych niespodzianek. 6 maja wśród pasażerów gościliśmy miłośnika kolei i dawnego zawiadowcę odcinka drogowego Krośniewickiej Kolei Dojazdowej Dariusza Wojtasiaka, który przekazał do muzealnych zbiorów zespół publikacji dotyczących wąskiego toru w Polsce. Ten wyjątkowy dar wzbogaci nasz księgozbiór podręczny, który udostępnimy Państwu już niedługo.

W okresie od 28 kwietnia do 6 maja z oferty naszego muzeum skorzystało łącznie 2991 turystów z różnych zakątków Polski. Jednocześnie podczas ośmiu przejazdów pociągiem Retro odnotowaliśmy aż 1807 pasażerów! Te liczby są najlepszym dowodem na to, że tegoroczna inauguracja sezonu turystycznego, a także wyjątkowo długa Majówka na wąskim torze zakończyły się pełnym sukcesem.

Serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska, Tomasz Karolak

Więcej zdjęć w naszej galerii!

   

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy