Wielki powrót parowozu Px29-1704 do Sochaczewa!

/ 21 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wielki powrót parowozu Px29-1704 do Sochaczewa! Rekreacja sochaczew
+16

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie z radością komunikuje, że już w najbliższy piątek, 14 lipca 2017 r. o godzinie 14:00 na wąski tor oficjalnie powróci legendarny parowóz Px29-1704, jedyna aktualnie na Mazowszu lokomotywa "pod parą", rozsławiona m.in. "rolą" w kultowym serialu telewizyjnym "Alternatywy 4".

Parowozy z serii Px29 (przed II wojną światową – Wp29) były produkowane w latach 1929-1931 przez Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów jako typ Dh2-WILNO. Zbudowano wówczas 21 jednostek, które przy masie z tendrem 28,5 t, nadciśnieniu pary w kotle rzędu 13 atm i mocy 180 KM osiągały maksymalną prędkość 35 km/h. Do dziś w Polsce zachowały się zaledwie dwa egzemplarze takich lokomotyw – obydwa znajdują się w Sochaczewie. Px29-1708, będący obiektem niesprawnym, od dawna stoi na muzealnym skansenie. Z kolei Px29-1704 jeszcze sześć lat temu prowadził muzealne pociągi Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Wilcze Tułowskie – Tułowice – Sochaczew Wąskotorowy. W 2011 r. ze względu na zły stan techniczny został wycofany z eksploatacji, a w związku wysokimi, przekraczającymi możliwości finansowe muzeum, kosztami remontu z krajobrazu ziemi sochaczewskiej na dłuższy czas zniknęły charakterystyczne buchające obłoki pary towarzyszące poruszającej się maszynie.

Perspektywy przywrócenia trakcji parowej na szlaku sochaczewskiej wąskotorówki pojawiły się dwa lata temu dzięki zaangażowaniu i staraniom pracowników Stacji Muzeum i Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz radnego sejmiku wojewódzkiego Mirosława Adama Orlińskiego. Z uwagi na wyjątkowe znaczenie parowozu, który stanowi unikalny zabytek techniki w skali nie tylko Polski, ale i Europy, Sejmik Województwa Mazowieckiego na mocy uchwały nr 63/15 z dnia 6 lipca 2015 r. przyznał środki finansowe na przeprowadzenie jego naprawy głównej.

Dnia 19 listopada 2015 r. lokomotywę przetransportowano do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, gdzie przeprowadzono wszystkie wymagane prace remontowe. Powrót parowozu do Sochaczewa nastąpił w dniu 9 maja 2017 r. Od tego czasu trwały żmudne testy, w tym przejazdy próbne na trasie do Sochaczewa Chodakowa (17 maja), a następnie do Tułowic (31 maja), które zakończyły się wydaniem decyzji o oficjalnym dopuszczeniu pojazdu do ruchu na kolei.

Przywrócenie Px29-1704 do stanu użytkowania z pewnością zwiększy atrakcyjność turystyczną sochaczewskiego muzeum, a miłośnikom kolejnictwa i aktywnego wypoczynku zapewni niepowtarzalne doznania podróży "pod parą" po wąskim torze.

Z okazji powrotu trakcji parowej Muzeum Kolei Wąskotorowej przygotowało dla wszystkich zainteresowanych specjalną ofertę. Pierwsze sto osób, które zgłoszą się 14 lipca w Kasie placówki począwszy od godziny 12:00, będzie mogło odebrać bezpłatne bilety na inauguracyjny przejazd lokomotywy, który tego dnia odbędzie się wyjątkowo na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy.

W okresie wakacyjnym rozkładowe pociągi Retro z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, prowadzone przez zabytkowy parowóz, będą kursować w każdą sobotę i niedzielę. Pierwsze z nich wyruszą już 15 i 16 lipca. W lipcowo-sierpniowe środy na czele muzealnego składu zobaczymy z kolei lokomotywę spalinową Lxd2.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia na szlaku!


Fot. Tomasz Karolak, zdjęcie główne: ze zbiorów Stacji Muzeum


Zobacz więcej:

Parowóz powróci do Sochaczewa
Remont parowozu Px29-1704 – aktualny stan prac
Naprawa główna parowozu Px29-1704: styczeń – luty 2016


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy