Zawisza Czarny zawitał do Sochaczewa po raz siódmy!

/ 39 zdjęć
Zdjęcia i foto: Zawisza Czarny zawitał do Sochaczewa po raz siódmy! Historia i tradycja sochaczew
+34

19 sierpnia Stowarzyszenie „Nasz Zamek” po raz siódmy zorganizowało piknik Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Mimo już tradycyjnie niesprzyjającej aury wielu sochaczewian przybyło na zamek przywitać najsłynniejszego rycerza polskiego średniowiecza. Poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół pozostałości sochaczewskiej warowni organizator starał się jak co roku popularyzować historię Sochaczewa, a jednocześnie wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich. Przypomnijmy, że dzięki imprezie od 2011 r. udaje się kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej

Zwyczajowo w programie imprezy pojawiło się kilka nowości. Dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich, o 16.45 na dziedzińcu sochaczewskiej warowni, po raz pierwszy pojawił się książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą. Książęca para na swym dworze podejmowała słynnego Zawiszę. Dzięki ciekawie zaaranżowanym dialogom zebrani mogli dowiedzieć się nieco więcej o politycznym tle Wojny Głodowej oraz wzajemnych relacjach Księstwa Mazowieckiego z Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim. Fabuła naturalnie wprowadziła zebranych w turniej rycerski na cześć czcigodnego Zawiszy, zaaranżowany przez Bractwo Rycerskie Smocza Kompania.

Podczas przerwy od walk turniejowych w zamkowej fosie można było wziąć udział w grach i zabawach plebejskich. Mimo deszczu o nagrody walczyła rekordowa liczba uczestników. Niezwykle istotne okazały się stałe punkty programu Zawiszy, zaaranżowane w godzinach 16.30-19.30. Podobnie jak w roku ubiegłym część z nich wprowadzono w zamkowe izby i pokoje, tak aby w trakcie imprezy cały zabytek tętnił życiem. W dawnej klatce schodowej zamku prezentowało się rycerstwo, w skarbczyku posłuchać można było opowieści o uzbrojeniu i zwyczajach w średniowieczu, zaś w izbie stołowej zjeść pyszną grochówkę, czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, a także skorzystać z atrakcji dla najmłodszych oferowanych przez animatorów z Mc Donald’s Wójtówka. W dwóch pokojach południowego skrzydła zamku swe umiejętności prezentowali historyczni rzemieślnicy: kaletnik, odlewnik, tokarz, a także po raz pierwszy skryba rekonstruujący średniowieczne skryptorium i prowadzący warsztaty kaligrafii. W sieni wschodniego skrzydła warowni już tradycyjnie można było wziąć udział w warsztatach garncarskich, zaaranżowanych przez Pracownię Sztuk Wszelakich "Pod Złotym Jamnikiem". Dodatkowo w pozostałościach wieży kaplicznej Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie zorganizowało turniej w grę Carcassonne. W rejonie dawnej zamkowej bramy swój namiot wraz z materiałami promocyjnymi rozlokowało Stowarzyszenie „Nasz Zamek”. Tutaj po raz pierwszy można było wybić sobie pamiątkową monetę. Nowa atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Poprzez prezentację własnych publikacji stoisko Stowarzyszenia ponownie wzbogacał znany sochaczewski historyk Bogusław Kwiatkowski. Ze stoiska również początek swój brała Mobilna Gra dla najmłodszych: Szlak Rycerski – Śladami Młodego Zawiszy. Po pokonaniu wszystkich konkurencji uczestnicy Gry otrzymywali dyplom oraz nagrodę książkową. Obok namiotu Stowarzyszenia znajdowało się również stoisko Szlaku Książąt Mazowieckich, na którym promowano atrakcje turystyczne województwa mazowieckiego. Dodatkowo w zamkowej fosie odbywały się warsztaty łucznicze, zorganizowane przez Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie, zaś pod Wzgórzem Zamkowym chętni mogli skorzystać z przejażdżek konnych przygotowanych przez Stajnię Daisy.

Po rozstrzygnięciu pojedynków turniejowych między rycerstwem mazowieckim, a małopolskim uczestnicy pikniku wraz z Zawiszą udali się korowodem na Plac Kościuszki. Pochód o charakterze średniowiecznej parady kuglarskiej odbywał się przy akompaniamencie sochaczewskiego zespołu bębniarskiego L’ombelico Del Mondo. Około 20.00 na Placu Kościuszki, podobnie jak 603 lata temu, Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie, po powrocie na zamek, odbyła się grupowa potyczka rycerska w blasku pochodni, po której można było sobie usmażyć na ognisku kiełbaskę, jednocześnie słuchając Opowieści zamkowych.

Tak zakończyła się siódma edycja Zawiszy. Mimo, iż aura ponownie nas nie rozpieszczała,  frekwencję uznać należy za bardzo zadowalającą. To dla nas największa nagroda za podjęty wysiłek! Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować imprezę w przyszłym roku.

Tekst i Fot.: Łukasz Popowski oraz Małgorzata Kazur


> GALERIA ZDJĘĆ <

Więcej
Relacja Radia Sochaczew


Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu "Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi".


Partnerzy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Urząd Miejski w Sochaczewie,
Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie,
Stacja Muzeum Sochaczew,
Szlak Książąt Mazowieckich,
Smocza Kompania,
Wesoła Kompania,
L’ombelico Del Mondo,
Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie,
Stajnia Daisy – Klub Jeździecki,
Pracownia Sztuk Wszelakich "Pod Złotym Jamnikiem",
Bogusław Kwiatkowski.

Sponsorzy

Restauracja McDonald’s – Wójtówka,
Fast Service Group Sp. z o. o.,
Kilen – Jan Kowalski,
Tęczowy Ogród – Gospodarstwo Sadownicze Wasilewscy,
Hurtownia Wędlin Salami,
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Rzeźnik,
P. P. H. U. Żywe Płoty,
Piekarnia 1919 s.c. Kaczmarek,
Restauracja Zakątek.

Patronat medialny

Radio Sochaczew,
Echo Powiatu,
e-Sochaczew.pl,
Ziemia Sochaczewska.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy