Burmistrz Osiecki złożył staroście sochaczewskiemu kolejną propozycję w sprawie remontu powiatowej ulicy Staszica. Jeśli władze powiatu naprawdę chcą tej inwestycji, nie powinny mieć problemów z jej przyjęciem. A to oznacza, że już w styczniu będzie można ogłosić przetarg na remont pierwszego odcinka.
Jest wielka szansa, że powiatowa ulica Staszica będzie jednak remontowana! Burmistrz Piotr Osiecki złożył w poniedziałek staroście kolejną propozycję, która ma rozwiązać pat, jaki powstał w tej sprawie po tym, jak we wrześniu zarząd powiatu nie przyjął pomocy miasta i zaprzepaścił szansę na złożenie wniosku o dofinansowanie remontu całej ulicy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
- Bardzo źle się stało, że wniosek nie został złożony. Trudno zrozumieć, jak zarząd powiatu mógł zrezygnować z szansy na pozyskanie w sumie 4,5 mln zł na dofinansowanie remontu własnej drogi, przy wkładzie własnym na poziomie 1,5 mln. Mam jednak kolejną propozycję, która jest zgodna z tym, co na piśmie, potwierdzone własnoręcznym podpisem, zaproponował nam pan starosta. Jeśli zarząd powiatu ją zaakceptuje, remont pierwszego odcinka ulicy Staszica od Warszawskiej do Pokoju będzie mógł się zacząć wczesną wiosną mówi Piotr Osiecki.
Co proponuje burmistrz? Piotr Osiecki chce, by oba samorządy wyłożyły na remont pierwszego odcinka ulicy Staszica po milionie złotych. Dokładnie tyle deklarował we wrześniu zarząd powiatu. 27.09.2013 starostwo przysłało do ratusza nawet podpisaną przez Tadeusza Korysia umowę. Wpisana w niej była suma miliona złotych, jako wkład powiatu do remontu ulicy.
- Nie wyobrażam sobie, że zarząd powiatu składał wówczas puste deklaracje. Dlatego kierując się dobrem mieszkańców, a także wciąż ważnym porozumieniem między naszymi samorządami, które podpisaliśmy już 15.05.2012 roku, a w którym zobowiązywaliśmy się do równego udziału finansowego w remoncie, ponawiam propozycję inwestycji. Miasto również wyłoży milion złotych na remont, a już z własnych środków pokryje koszty wymiany oświetlenia. Spółka ZWiK pokryje koszty wodociągu pod ulicą deklaruje burmistrz Osiecki.
- Jeśli zarząd powiatu odrzuci tę propozycję, będzie to oznaczało, że tak naprawdę starosta i jego współpracownicy nigdy nie chcieli remontu ulicy, która przypomnę należy do powiatu i to na powiecie ciąży obowiązek jej remontu i utrzymania. Mieszkańcy Sochaczewa już dziś mają prawo czuć się lekceważeni przez koalicję rządzącą powiatem. Bo jak to możliwe, że z gminą Brochów pan starosta mógł podpisać umowę o wspólnym remoncie powiatowej drogi Plecewice Lasocin z podziałem kosztów pół na pół, a od miasta żądano większościowego udziału mówi Dariusz Dobrowolski, radny powiatowy, prywatnie mieszkaniec ulicy Staszica.
Radny ma na myśli ciąg dróg powiatowych nr 3802W i 3803W na odcinkach Plecewice-Lasocin oraz Plecewice-Plecewice. Powiat we wrześniu tego roku złożył wniosek na dofinansowanie jej remontu do NPPDL, a wkład własny został podzielony po równo między gminę Brochów i powiat Sochaczewski. Jeszcze bardziej korzystne były zapisy przy odbudowie mostu w Kozłowie Szlacheckim. Tam gmina Nowa Sucha wniosła 800 tys. zł, powiat 1,4 mln, a środki pozyskane to 2 mln zł. Od masta powiat żądał we wrześniu dwóch milionów na remont Staszica, przy wkładzie starostwa na poziomie miliona złotych. Było to niezgodne z ważnym porozumieniem między samorządami z maja 2012, o którym już wspominaliśmy.
- Te przykłady pokazują, że władze powiatu, delikatnie mówiąc, co najmniej nierówno traktują mieszkańców miasta i ich potrzeby. Przyjmując propozycję samorządu miejskiego zarząd powiatu będzie miał szansę wyremontować część własnej drogi, za połowę potrzebnych pieniędzy. Apeluję do pana starosty, by tym razem nie zmarnował tej szansy mówi przewodnicząca Rady Miasta, Jolanta Gonta.
- Jeśli propozycja zostanie przyjęta, w listopadzie oba nasze samorządy wpiszą kwoty do budżetów na rok 2014. W styczniu będziemy mogli ogłosić przetarg, a wczesną wiosną, jak tylko pozwoli na to pogoda, wprowadzić wykonawcę na budowę. Latem powinniśmy oddać pierwszy odcinek do użytku i podpisać porozumienie o współpracy przy remoncie drugiego odcinka. We wrześniu złożyć wniosek do NPPDL, a w styczniu 2015 roku ogłosić przetarg na dokończenie remontu tej jednej z najważniejszych dróg w powiecie kończy burmistrz Piotr Osiecki.
Teraz wszystko w rękach zarządu powiatu sochaczewskiego.
W załączeniu treść obowiązującego cały czas pozorumienia z maja 2012 roku oraz pismo do starosty z 4 listopada 2013 roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze