Bzura 2008 i Nasz Zamek

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Bzura 2008 i Nasz Zamek Historia i tradycja sochaczew


14 września bieżącego roku po raz kolejny odbyła się rekonstrukcja końcowego epizodu Bitwy nad Bzurą. Już od 2002 r. organizowana jest w okolicach Brochowa ta jedna z największych imprez drugo-wojennych w Polsce. Przyciągała w tym czasie niezliczoną ilość widzów, pełniąc przy tym niezwykłą rolę polegającą na podtrzymywaniu pamięci, krzewieniu patriotyzmu, popularyzowaniu historii i oddawaniu hołdu poległym za ojczyznę. Zapoczątkowana przez pasjonatów z 24-tej środowiskowej drużyny harcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego-Zośki (obecnie sochaczewska grupa rekonstrukcyjna 18 pułk piechoty), a następnie rozbudowana poprzez fundację Polonia Militaris, funkcjonuje „Bzura” od kilku lat jako impreza posiadająca ogromny rozmach, przejawiający się w ciekawym scenariuszu i scenografii, dużej ilości pojazdów zabytkowych oraz liczącej kilkaset osób liczbie uczestników. Bitwie towarzyszy co roku szereg innych wydarzeń wśród, których najbardziej zauważalnymi są różnego rodzaju ekspozycje połączone ze swego rodzaju tematycznym kiermaszem. W tym właśnie obszarze już po raz drugi miało możliwość zaprezentować swe poglądy Stowarzyszenie „Nasz Zamek”. Prezentacja ta miała, jak już wcześniej bywało, charakter ekspozycji tematycznej. W tym roku wspierające nas Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaproponowało abyśmy prezentowali własną wystawę razem z nimi-w ich naczepie ciężarówki (z racji przewidywanej kiepskiej pogody Muzeum zrezygnowało z namiotu na rzecz bezpieczniejszej przykrytej plandeką naczepy). Pamiętając ubiegłoroczne kłopoty z porywistym wiatrem z radością przystaliśmy na tą propozycję. Zresztą pomysł ogólnie okazał się trafiony, ponieważ prezentowany na antyramach i folderach dorobek Muzeum bardzo dobrze uzupełniał się z naszymi materiałami. Ekspozycję Stowarzyszenia można było oglądać w godzinach 11.00-16.00. Składały się na nią:
-prezentacja historycznej wizji odbudowy sochaczewskiego zamku (widok ogólny + 4 elewacje)
-prezentacja dwóch, naszym zdaniem, najlepszych wizji architektonicznych warowni (M. Maszkiewicz i M. Jankowska), przygotowanych na już rozstrzygnięty konkurs na zagospodarowanie wzgórza zamkowego.
-prezentacja dziejów zamku
-ulotki i wizytówki Stowarzyszenia „Nasz Zamek”
-ulotki i wizytówki Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Stowarzyszenia e-Sochaczew
Zarówno stoisko Stowarzyszenia jak i Muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem, będąc odwiedzone w ciągu tych paru godzin przez kilkaset osób. Nawiązaliśmy szereg ciekawych kontaktów z ludźmi z różnych zakątków Polski. Przeprowadziliśmy naturalnie jak zwykle szereg konstruktywnych rozmów z zainteresowanymi, udzielając wszelkich możliwych informacji dotyczących zamku jak i kwestii jego odbudowy. Staraliśmy się również promować historię warowni oraz pogłębiać wiedzę na jej temat. Przejawem dużego ruchu na naszym stoisku był m.in. fakt, że rozdaliśmy rekordową liczbę ulotek i wizytówek Stowarzyszenia. Na marginesie dodać należy, że część członków „Naszego Zamku”, a zarazem grupy rekonstrukcyjnej 18 pułku piechoty jako żołnierze kampanii wrześniowej czynnie uczestniczyło w samej bitwie.
Tegoroczna „Bzura” okazała się ponownie wielkim sukcesem. Bitwa przykuła uwagę zgromadzonej publiki na ponad godzinę i wzbudziła zasłużony aplauz. Również my jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej obecności w Brochowie. Chcemy wierzyć, że każda kolejna przekonana osoba przybliża nas wszystkich do odbudowy sochaczewskiego zamku. Przecież wola i akceptacja ludzi dla takich trudnych poczynań jest, naszym zdaniem, najistotniejsza.

P.S.
Stowarzyszenie „Nasz Zamek”składa podziękowania dla Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Miejskiego Domu Kultury oraz GRH 18 pułku piechoty za pomoc w organizacji ekspozycji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

GufeldGufeld
0
Czy monografia 18 pp była kiedyś napisana i wydana? (2008-10-05 11:59)
enfieldenfield
0
Niestety nic na ten temat nie wiadomo. (2008-10-22 14:17)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy