Dąb Karol - uroczystość upamiętniająca postać mjr Karola Cywińskiego

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dąb Karol - uroczystość upamiętniająca postać mjr Karola Cywińskiego Historia i tradycja sochaczew
+3

9 maja o godzinie 14.00 w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KATYŃ...ocalić od zapomnienia”, na terenie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyła się uroczystość posadzenia dębu pamięci, mająca na celu upamiętnić postać majora Karola Cywińskiego. Organizatorem było Muzeum wespół ze Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”. Wydarzenie połączone zostało z otwarciem w Muzeum wystawy katyńskiej pt.„Pamięć o Was przetrwa w naszych sercach - Katyń, Charków, Miednoje 1940 r.” Wspólne działania odpowiednio wpisały się w jubileuszowe obchody 70-cio lecia mordu katyńskiego.

Uroczystość rozpoczął na dziedzińcu Muzeum krótkim wystąpieniem dyrektor – Maciej Wojewoda. Następnie zaproszeni goście oraz rodzina zamordowanego przeszli do miejsca posadzenia „żywego pomnika”, gdzie już pełniła wartę asysta honorowa Jednostki Wojskowej nr 2367 w Bielicach oraz Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej II batalionu 18 Pułku Piechoty. Głos zabrał Jakub Wojewoda, a następnie jako prawnuk majora Cywińskiego miałem honor przeczytać życiorys zamordowanego oficera. Zasadzenia drzewka dokonałem z dziadkiem Ignacym Pruskim. Była to chwila niezwykle wzruszająca dla całej mojej rodziny...

Drugim punktem uroczystości była krótka prelekcja Jakuba Wojewody, który w jednej z sal Muzeum zrobił wykład opatrzony prezentacją multimedialną nt. zbrodni katyńskiej. Jej zawartość w większej części zawierała niepublikowane do tej pory zdjęcia pochodzące z archiwum IPN.

Ostatnim akcentem wykładu był opatrzony komentarzem reportaż Karola Pruskiego, fotografika, wnuka mjr Karola Cywińskiego, który brał udział i dokumentował ostatnią drogę pary prezydenckiej, tragicznie zmarłej w tragedii pod Smoleńskiem.

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na wypełnienie się ostatniego punktu programu, czyli oficjalnego otwarcia muzealnej wystawy katyńskiej.

Główną część zlokalizowanej w piwnicach budynku ekspozycji stanowią zestawy plansz, z wystawy „Katyń – pamiętamy, uczcijmy pamięć bohaterów”, udostępnione przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W uzupełnieniu plansz znalazły się dioramy, składające się z eksponatów ze zbiorów własnych Muzeum oraz wypożyczonych. Koncepcja wystawy zasadza się na możliwie wiernym odtworzeniu aktu mordowania polskich oficerów w piwnicach zabudowań willi nad Dnieprem, w lesie katyńskim. Zwiedzający - przebywający w tym specyficznym klimacie, w założeniu ma sobie uzmysłowić ostatni akt - modus operandi zbrodni katyńskiej.

W imieniu całej swojej rodziny oraz Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” pragnę gorąco podziękować:

- dyrektorowi Muzeum - Maciejowi Wojewodzie, Andrzejowi Janiszewskiemu oraz Jakubowi Wojewodzie - pracownikom Muzeum, za współpracę przy organizacji uroczystości,

- Mirosławowi Grzybowskiemu - pułkownikowi Jednostki Wojskowej nr 2367 w Bielicach, za wystawienie asysty honorowej,

- dyrektorowi Kampinoskiego Parku Narodowego, za sadzonkę

- wszystkim gościom oraz zgromadzonym, za przebycie.

Był to dla całej rodziny dzień niezmiernie ważny i wzruszający…

„I niechaj żywi nie tracą nadzieje,
I przed narodem niosą oświaty kaganiec,
A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!”Alan Pszonczenko

Więcej zdjęć z uroczystości w naszej galerii


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy