Debata o kolei – podsumowanie

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: Debata o kolei – podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+5

"Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość" – te trzy aspekty stanowiły temat debaty o kolei, która 25 września odbyła się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Była to wyjątkowa okazja do dyskusji na tematy związane z tym środkiem transportu, którego funkcja i rola inaczej wyglądały dawniej, inne są dzisiaj i na pewno będą zmieniać się w przyszłości.

Spotkanie rozpoczął prowadzący debatę Sławomir Majcher, kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie, który wraz z Radosławem Koniecznym, kierownikiem Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, powitał uczestników debaty i zebranych gości.

Punktem wyjścia stała się kolej wąskotorowa w Sochaczewie, której dzieje na początku spotkania przypomniał wszystkim Radosław Konieczny. Interesujący rys historyczny, główne zadania sochaczewskiej kolei, a obecnie jej rola turystyczna, były wstępem do dalszej dyskusji, w której wzięli udział zaproszeni paneliści: Ariel Ciechański ekspert od kolejnictwa z Polskiej Akademii Nauk, oraz Piotr Nowicki, prezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Pierwszy z nich skupił się na historii kolei wąskotorowych w Polsce oraz ich wielorakiej roli dawniej i obecnie. Drugi gość opowiedział zaś o bogatych planach kolei na przyszłość, zwracając uwagę zwłaszcza na aspekt owocnej współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.

Celem spotkania było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy na przykładzie sochaczewskiej kolei wąskotorowej kolej może jeszcze wrócić do swojej dawnej roli i być częścią sieci transportu publicznego w Sochaczewie? Jak się okazało, zdania specjalistów są w tym temacie podzielone. Do dyskusji włączali się dodatkowo obecni na sali goście, a wśród nich m.in. Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza miasta Sochaczew; Adam Mirosław Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego; Mariola Wojtkiewicz, dyrektor Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli; Dorota Zbińkowska, dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (MROT) oraz Elżbieta Szczypińska, kierownik Filii w Sochaczewie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Cieszy nas fakt, że w debacie w dużym stopniu uczestniczyła również młodzież z trzech szkół o profilu kolejowym: z Teresina, Tłuszcza i Warszawy. W sumie w debacie uczestniczyło ponad sto osób.

Miłym zwieńczeniem spotkania był dla wszystkich przejazd pociągu Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy oraz ciepły poczęstunek przygotowany przez hotel Chopin.

Przypominamy, że spotkanie było niejako drugim etapem konferencji "Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego", która miała miejsce 6 listopada 2017 r. w Stacji Muzeum w Warszawie. Konferencja ta, zrealizowana w ramach dofinansowania ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, zainicjowała szereg innych tego typu wydarzeń, mających na celu celebrowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dziękujemy za udział i zapraszamy w nasze progi ponownie!

Monika Szymańska
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej galerii!

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy