Dni Sochaczewa na Podzamczu

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dni Sochaczewa na Podzamczu Historia i tradycja sochaczew

09.06.2007 r. od godziny 14.30 do 19.00 na Podzamczu podczas Dni Sochaczewa odbyła się impreza organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek” oraz Księstwo Draconia i będąca efektem porozumienia obu organizacji. Program imprezy zawierał:

Ze strony Księstwa Draconii:

 • damy oraz rycerstwo Mazowsza i Rusi XIII w.
 • pokaz musztry w wykonaniu wojów drużyny książęcej
 • prezentacja i opowieści o stroju i uzbrojeniu z epoki
 • gry oraz zabawy plebejskie


  Ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”:
 • prezentacja wizji odbudowy zamku w Sochaczewie
 • prezentacja metod działania i celów Stowarzyszenia
 • ekspozycja „Zamek na starej fotografii”

  Na początek warto byłoby po krótce przedstawić współorganizatorów, naszych znajomych z Księstwa Draconii. Księstwo Draconii to grupa rekonstrukcyjna zajmująca się odtwarzaniem rzeczywistości wczesnośredniowiecznej związanej zarówno z różnymi aspektami życia Rusinów w X wieku, jak i drużyny książęcej i dam dworu na książęcym Mazowszu w XIII wieku. Księstwo jest organizacją działającą już od wielu lat, znaną w środowisku rekonstrukcji historycznych, prezentującą bardzo duży profesjonalizm w swym rzemiośle. Siedzibą Księstwa jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gdzie odbywają się cotygodniowe treningi członków Księstwa i organizowane są kilka razy do roku pokazy walk rycerskich i życia obozowego.

  Pomysł na imprezę pojawił się w głowach członków Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, zdających sobie doskonale sprawę jak dużą rolę promocyjną dla idei odbudowy zamku w Sochaczewie odgrywać może propagowanie dziejów lokalnych przy pomocy rekonstrukcji historycznych. Było to tym bardziej celowe, ponieważ w wizji Stowarzyszenia odbudowany zamek powinien być centrum kulturalnym ogniskującym w sobie grupy rekonstrukcyjne z terenu miasta, jak i organizującym coroczne, liczne i ciekawe rekonstrukcje historyczne z różnych epok. Przykładem, z którego „Nasz Zamek„ czerpie w tej kwestii inspirację jest pokrzyżacki, odbudowany zamek w Gniewie, na którym już od wielu lat, grupa pasjonatów przez cały rok robi imprezy obejmujące okresy historyczne od wczesnego średniowiecza po XIX w. Członkowie „Naszego Zamku”mieli do tego świadomość, że jest w Sochaczewie profesjonalna organizacja rekonstrukcyjna, z którą można byłoby zalążek przyszłej większej imprezy zorganizować. Draconia prezentowała w każde dni Sochaczewa na tyłach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przez 2 dni pokazy walk rycerskich jak i życie obozowe we wczesnym średniowieczu. Członkom Stowarzyszenia ”Nasz Zamek” udało się ich przekonać aby w pierwszy dzień Dni Sochaczewa zrobili pokaz na placu pod zamkiem, a także aby generalnie włączyli się w ruch związany z odbudową zamku w Sochaczewie, na co z ochotą przystali.

  Impreza mająca charakter zarówno historyczny, edukacyjny jak i informacyjny okazała się wielkim sukcesem obu organizacji, tym bardziej, że było to pierwsze, choć trzeba mieć nadzieję, że nie ostatnie, przedsięwzięcie obu organizacji. W ciągu tych 4,5 godziny przez znajdującą się w dużym namiocie wystawowym ekspozycję Stowarzyszenia ”Nasz Zamek”oraz wczesnośredniowieczną wioskę Księstwa Draconii przeszło kilkaset osób.

  Bardzo dużym zainteresowaniem wśród obserwatorów cieszyły się pokazy pojedynków, szczególnie tych w szyku, prezentowanych przez wojów Draconii. Między pojedynkami wiele osób oglądało prezentację strojów i uzbrojenia z epoki oraz uczestniczyło w grach i zabawach plebejskich. W namiocie „Naszego Zamku” najbardziej ciekawa wydała się Sochaczewianom prezentacja wizji odbudowy zamku w Sochaczewie oraz ekspozycja „Zamek na starej fotografii”. Oprócz tego poczytać można tu również było o historii zamku jak i o celach Stowarzyszenia z głównym oczywistym oraz sposobach na ich realizację. Każdy kto chciał mógł również dostać wizytówkę bądź ulotkę podstemplowaną pieczęcią Stowarzyszenia, których oryginalny wygląd prezentowany jest na naszej stronie internetowej. Podczas wizyt Sochaczewian w namiocie wywiązało się mnóstwo ciekawych dyskusji, podczas których wiele osób udzielało słów wsparcia dla idei odbudowy naszego zamku, wiele kolejnych które wątpiły w taką możliwość wychodziło po rozmowie i wymianie argumentów przekonanych, że rzeczywiście jest to zarówno prawdopodobne jak i mieszkańcom bardzo potrzebne. Podsumowaniem sukcesu imprezy była dwukrotna wizyta na rycerskich pokazach jak i w namiocie „Naszego Zamku” viceburmistrza Sochaczewa Jerzego Żelichowskiego wraz z delegacjami miast partnerskich-Melton z Anglii i Gródka Podolskiego z Ukrainy. Prezes „Naszego Zamku” Łukasz Popowski miał przyjemność opowiedzieć delegacjom (wśród których była m.in. burmistrz Melton) o dziejach zamku, jego przemianach architektonicznych, jak i planach Stowarzyszenia związanych z jego odbudową, znajdując u słuchaczy zainteresowanie jak i poparcie dla idei. Impreza skończyła się niedługo po godzinie19.

  Zarówno Stowarzyszenie „Nasz Zamek” jak i Księstwo Draconia są zadania, że impreza powinna mieć charakter cykliczny i rozwijać się w przyszłości, będąc większym niż obecnie przedsięwzięciem. Obie organizacje mają świadomość ile dobrego klimatu udało się dzięki niej zrobić wokół trudnego przecież z wielu względów tematu odbudowy sochaczewskiego zamku. Wiedzą też, że każda taka udana impreza przybliża małymi kroczkami nas wszystkich do chwili gdy nad Sochaczewem ponownie, jak przez setki lat górować będzie nasz zamek!

 • Zobacz więcej w galerii zdjęć

     5
  Oceń
  (1 głosów)

   

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy