Grunwaldzcy zwycięzcy

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Grunwaldzcy zwycięzcy Historia i tradycja sochaczew

Impreza „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później: 1410-2010”, już dawno za nami. Z uwagi na szkolną przerwę wakacyjną dopiero teraz wracamy do jednego z jej najważniejszych elementów, mianowicie konkursu historycznego pt. „Władysław Jagiełło: grunwaldzki zwycięzca”, organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu sochaczewskiego przez Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” oraz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie. Był on szczególnie bliski naszemu sercu, łączył bowiem w sobie elementy kulturalne oraz edukacyjne, mając za zadanie propagowanie wiedzy historycznej, budzenie zainteresowania przeszłością oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów.

Pierwszy etap konkursu rozegrał się 8 czerwca br. w gościnnych progach Gimnazjum nr 2. Laureaci ze szkół podstawowych i gimnazjów wyłonieni na tym szczeblu wzięli udział w Wielkim Finale, który miał miejsce 30 czerwca br. w muszli koncertowej na Podzamczu w Sochaczewie. Był to już okres wakacyjny, więc tym większe uznanie dla młodzieży, chcącej i po zakończeniu roku szkolnego podnosić swą wiedzę, przygotowując się do trudnej rywalizacji.
Na ośmioro uczniów czekały dwie rundy trudnych pytań. Poziom wiedzy historycznej finalistów był tak duży, że w pewnym momencie mieliśmy wielką obawę, że przy potrzebie dogrywki po prostu zabraknie pytań. O zaciętości rywalizacji niech świadczy fakt, że po każdej z rund zmieniał się prowadzący.

Ostateczne wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

I miejsce – Mariola ZARZYCKA (Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie);

II miejsce – Zygmunt MANASTERSKI (Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie);

III miejsce – Anna KLIMKIEWICZ (Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie).

Ponadto w Wielkim Finale udział wzięli: Sylwia JUREK, Dominika SZCZEŚNIAK i Klaudia WYLOT (Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie), Arleta TEMPCZYK (Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Lasocinie) oraz Patrycja REPELEWICZ (Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego z Zespołu Szkół w Kozłowie Biskupim. Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje!

Stowarzyszenie „Nasz Zamek” pragnie złożyć szczere podziękowania dla Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie za współpracę przy organizacji konkursu, wszystkim placówkom oświatowym, których uczniowie wzięli udział w konkursie oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. Zapraszamy ponadto do udziału w kolejnych organizowanych przez nas konkursach, których w przyszłości z pewnością nie zabraknie.

Tomasz Karolak

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy