Jak było dawno temu w Iłży?

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Jak było dawno temu w Iłży? Historia i tradycja sochaczew

W minioną sobotę, 27 listopada, w Ostoi św. Dominika odbył się pokaz filmu „Dawno temu w Iłży”. Projekcja zorganizowana była przy udziale trzech organizacji działających w sferze szeroko pojętej kultury: Sochaczewskiego Klubu Filmowego, Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nad Bzurą”.

Inspiracja do pokazu przyszła ze strony działających w strukturach „Naszego Zamku” Knechtów Miasta Sochaczewa - wywodzących się ze środowiska sochaczewsko – warszawskiej organizacji rekonstruującej wczesne średniowiecze - Księstwa Draconii Czarnej, której to członkowie brali udział w powstaniu obrazu.

Co ciekawe ukończona w tym roku, trwająca 4 i pół roku produkcja, w całości wykonana została przez amatorów, zajmujących się hobbystycznie odtwarzaniem średniowiecznej rzeczywistości. Film Michała Drzewieckiego (scenariusz, reżyseria, zdjęcia, kierownictwo produkcji) oraz Janusza Bociana (drugi reżyser, zdjęcia, montaż, efekty specjalne) nagrodzony został w tym roku pierwszą nagrodą w na festiwalu New York International Independent Film and Video Festiwal, zdobywając nagrodę główną za 'Najlepszy, zagraniczny film przygodowy'.

Fabuła produkcji to opowieść osadzona w realiach XIII - sto wiecznej, rozbitej na dzielnice, Polski, posiadająca wszelkie elementy składowe charakteryzujące udane filmy o tematyce historycznej – jest tu romans, intryga, czy postacie charakterystyczne o jasnych i ciemnych odcieniach charakterologicznych, co musi, w przypadku amatorów aktorskiego rzemiosła, szczególnie budzić szacunek. Na zaskakująco dobrym poziomie stoją również efekty specjalne oraz skomponowana na potrzeby filmu oraz odegrana przy pomocy „żywych” instrumentów muzyka. Pod tekstem zamieszczamy link, pod którym za darmo można ściągnąć film i wyrobić sobie subiektywny pogląd na jego temat.

Integralnym elementem sobotniego spotkania był również premierowy pokaz klipu, podsumowującego tegoroczne, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek” oraz Stowarzyszenie „Nad Bzurą”, obchody 600 lecia Victorii Grunwaldzkiej w powiecie sochaczewskim. Jego twórcami są Bogusław Zawierucha oraz Piotr Miazek. Klip jest załączony do wglądu pod tekstem i dostępny będzie permanentnie na stronie internetowej „Naszego Zamku”. Mamy również zamiar przy jego pomocy promować Sochaczew wraz z powiatem na kilku znanych serwisach typu www.youtube.com , czy www.vimeo.com

Po projekcji obu obrazów odbyła się właściwa dla pokazów Sochaczewskiego Klubu Filmowego, ożywiona dyskusja, w której główną rolę odegrał Łukasz Kowalski, przedstawiciel Księstwa Draconii Czarnej, Knechtów Miasta Sochaczewa, a także jeden z aktorów biorących udział w procesie powstania „Dawno temu w Iłży”. Poruszonych również zostało wiele ważkich kwestii dotyczących zamku sochaczewskiego oraz architektury miasta.

Składamy serdeczne podziękowania dla księdza Piotra Żądło za udostępnienie gościnnych progów Ostoi św. Dominika, Sochaczewskiemu Klubowi Filmowemu za współpracę (w szczególności najbardziej zaangażowanej Justynie Marciniak oraz Robertowi Niemirze), Łukaszowi Kowalskiemu za pomysł, zaś wszystkim przybyłym za frekwencję i zainteresowanie. Do zobaczenia na kolejnych kulturalnych inicjatywach w Sochaczewie i okolicach, których miejmy nadzieję nie zabraknie!

Łukasz Popowski

Pobierz film 'Dawno temu w Iłży'


br>

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy