Knechci Miasta Sochaczewa

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: Knechci Miasta Sochaczewa Historia i tradycja sochaczew
+2

Od 29.06.2010 r. do 02.07.2010 r. Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą oraz Inowłodzkim Bractwem Rycerskim planuje zorganizować jubileuszowe obchody 600 lecia zwycięstwa grunwaldzkiego w Powiecie Sochaczewskim, pod nazwą: „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później: 1410-2010”. Obchody dotyczyć będą cyklu trzech imprez opartych o historyczny przemarsz wojsk Władysława Jagiełły na Grunwald wg opisu trasy Jana Długosza, organizowany przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie na trasie Sulejów-Grunwald. Przemarsz Bractwa odbywać się będzie historyczną trasą i w zgodności z historycznymi datami. 29.06 odbędzie się etap zlokalizowany w Kozłowie Biskupim. Tego samego dnia rekonstruktorzy udadzą się do Sochaczewa, gdzie rozbiją obóz pod zamkiem, by spędzić tu cały następny dzień. Ostatnia faza uroczystości dziać się będzie 01. i 02.07 w Śladowie.

W związku z unikalną szansą na ciekawą promocję miasta, na skutek konsultacji z współpracującymi ze Stowarzyszeniem „Nasz Zamek” lokalnymi rekonstruktorami związanymi z „Księstwem Draconii Czarnej”, pojawił się pomysł zrealizowania projektu pod nazwą „Knechci Miasta Sochaczewa”. Istotą zdania miałoby być wystawienie na sochaczewską część obchodów grunwaldzkich dwóch miejskich rycerzy, ubranych w miejskie barwy i opatrzonych miejskim herbem na tarczach (przykładowy wygląd tego typu zbrojnych na załączonych do tekstu zdjęciach). Takie działanie byłoby nawiązaniem do rodzimych historycznych zwyczajów, kiedy to każde miasto obowiązane było w okresie wojny, w ramach wsparcia wystawić tzw. wóz wojenny z aprowizacją dla wojska, posiadający obstawę w postaci dwóch uzbrojonych miejskich strażników-knechtów. Warto dodać, że rycerz znany z herbu Sochaczewa to właśnie nikt inny jak tego typu miejski strażnik. Siłą rzeczy więc wygląd dwóch Miejskich Knechtów nawiązywałby do znanego nam od wieków wyobrażenia z herbu miasta.

Niestety całkowite, samodzielne zrealizowanie tego projektu, przekraczało, w pozostałym do obchodów czasie, możliwości finansowe członków Stowarzyszenia „Nasz Zamek” oraz biorących w nim udział rekonstruktorów. W związku z tym zwróciliśmy się o pomoc w realizacji tego wartościowego z punktu widzenia promocji Sochaczewa zadania do Burmistrza Miasta, który to zdecydował się wesprzeć inicjatywę. W zamian za udzieloną pomoc, dwóch doposażonych rekonstruktorów zobowiązuje się do organizowania w ciągu 2 lat kilkunastu pokazów tzw. „żywych lekcji historii” w szkołach podległych Urzędowi Miasta w Sochaczewie oraz uczestnictwo w 4 uroczystościach organizowanych przez Urząd Miasta w Sochaczewie.

Mamy nadzieję, że zarysowana sytuacja pozwoli zapoczątkować długofalową i udaną współpracę z Władzami Miasta w dziedzinie edukacji dzieci i młodzieży oraz promocji Sochaczewa poprzez odtwórstwo historyczne oparte na bogatej średniowiecznej przeszłości naszego mazowieckiego grodu.

Łukasz Popowski

P.S.
Przypominamy, że program uroczystości grunwaldzkich w powiecie sochaczewskim zarówno pod względem aspektów edukacyjnych, jak i komercyjnych nie jest jeszcze ostatecznie zamknięty (może pomieścić kilka kolejnych wątków). Zapraszamy zatem wszystkich chętnych (szkoły, domy kultury, inne instytucje czy organizacje kultury i edukacji, kramarzy, rzemieślników, rękodzielników, producentów tradycyjnych potraw, przedsiębiorstwa itd.) do współpracy, która pozwoli nam wszystkim zrealizować jubileuszowe obchody grunwaldzkie na Ziemi Sochaczewskiej po prostu lepiej i pełniej (kontakt mailowy: naszzamek@gmail.com)

Zdjęcia i ryciny zaczerpnięte ze strony www.bagrit.pl

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy