"Ku Grunwaldowi" w Parku Praskim - podsumowanie

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: "Ku Grunwaldowi" w Parku Praskim - podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+6

15 maja bieżącego roku przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie 'Nasz Zamek' oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania 'Nad Bzurą' przebywali w Warszawie, w Parku Praskim, na festynie 'Ku Grunwaldowi', który zainaugurował oficjalne krajowe jubileuszowe obchody 600 lecia Victorii Grunwaldzkiej, których finałem ma być tegoroczna rekonstrukcja bitwy oraz uroczyste przyjęcie na Zamku w Malborku w dniach 15 – 17 lipca 2010 roku. Podczas dwudniowego, połączonego w tym roku z tradycyjnym już V „Jarmarkiem Floriańskim”, festynu można było podziwiać grupy rycerskie z całej Polski, które specjalnie na tą okazję przygotowały pokazy walk pieszych i konnych, warsztaty rzemieślnicze i wiele innych atrakcji. Poza walorami edukacyjnymi, jednym z głównych celów dwudniowej imprezy (15-16 maja) była promocja miast i gmin, które z wydarzeniami z 1410 r. posiadają historyczne związki oraz które z okazji okrągłego jubileuszu przygotowały specjalne atrakcje dla turystów.

Za sprawą tegorocznych działań Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, Stowarzyszenia „Nad Bzurą” oraz Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego, kilka miejscowości powiatu sochaczewskiego wraz z Sochaczewem, Kozłowem Biskupim, Brochowem oraz Śladowem na czele znajdzie się na szlaku grunwaldzkich obchodów. W dniach 29.06 – 02.07. odbędzie się impreza pod nazwą „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później: 1410-2010”, będąca jednym z ważnych elementów, mazowieckich obchodów grunwaldzkiego jubileuszu. Z racji tej – za pośrednictwem zaprzyjaźnionego Szlaku Książąt Mazowieckich - również nasze organizacje zostały zaproszone na warszawski festyn.

Stoisko dzieliliśmy wespół z Lokalną Organizacją Turystyczną „Mazowsze Chopina”, Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną, Informacją Turystyczną Mazowsza oraz Szlakiem Książąt Mazowieckich. Nasza plenerowa ekspozycja dostępna była dla zainteresowanych w godzinach 13.00 – 16.30. Spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników festynu. Przy jej pomocy, z pozytywnym skutkiem, udało nam się promować zarówno lokalne grunwaldzkie jubileuszowe obchody jak i ogólnie tematykę, która jest przedmiotem statutowej działalności obu organizacji. Odnośnie Stowarzyszenia „Nasz Zamek” szczególną uwagę wśród zwiedzających - w tym również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego - wzbudziło zagadnienie pozostałości sochaczewskiego cmentarza muzułmańskiego oraz problematyka rekonstrukcji unikatowego na ogólnopolską skalę obiektu „Baszty Tatarskiej”. Mamy nadzieję, że nawiązane w tej materii kontakty zaowocują w przyszłości współpracą na linii Stowarzyszenie „Nasz Zamek” a Urząd Marszałkowski, która ułatwi nam realizację przedsięwzięcia.

Łukasz Popowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy