Wierszotorówka, Narodowe Czytanie i kolej wąskotorowa

/ 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: Wierszotorówka, Narodowe Czytanie i kolej wąskotorowa Historia i tradycja sochaczew
+10

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie po raz drugi zagościła Wierszotorówka. Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut", które jest pomysłodawcą tego wydarzenia, kolejny raz wybrało naszą placówkę jako przestrzeń do przedstawienia swoich utworów, jak również do zaprezentowania siódmej ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania 2018”.

Miłośników poezji i muzyki mieliśmy przyjemność gościć w tym roku dwukrotnie. W programie drugiej edycji Wierszotorówki, pod którą kryje się II Festiwal Nocy Poezji i Muzyki w Sochaczewie, nie mogło zabraknąć dnia z sochaczewską wąskotorówką. 25 sierpnia uczestnicy Stowarzyszenia wzięli udział w zwiedzaniu muzealnego skansenu z przewodnikiem, a następnie w wycieczce pociągu Retro z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej, zakończonej piknikiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. W trakcie podróży, jak i po powrocie pociągu do Sochaczewa odbyło się wspólne czytanie poezji, w którym brał również udział Radosław Konieczny, kierownik naszego muzeum.

Spotkanie to było jednocześnie zapowiedzią kolejnej wizyty, która miała miejsce 8 września, czyli w dzień ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania 2018”. Przypomnijmy, że lekturą wybraną w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – powieść polityczna, której tytuł metaforycznie można rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów. Fragmentów tego dzieła w wykonaniu członków Stowarzyszenia z zainteresowaniem wysłuchały m.in. dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” z Marek. W trakcie spotkania egzemplarze „Przedwiośnia” tradycyjnie były stemplowane specjalną okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania, przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Dodatkowo tego dnia członkowie Stowarzyszenia mogli ponownie zaprezentować swoją twórczość w postaci „wielkiego prania”, które zostało rozwieszone na muzealnym skansenie. Powiewające na sznurkach kartki z autorskimi wierszami na wszystkich zrobiły duże wrażenie, a sam niebanalny pomysł ich prezentacji zachęcał do zapoznania się z twórczością naszych gości.

Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” powstało 19 grudnia 2017 roku na bazie działającej już dziesięć lat grupy Sochaczewskie Wieczory Literackie. Stworzyło ono przestrzeń do działania grupie sochaczewskich poetów, dając większe możliwości istnienia literatury i poezji w naszym lokalnym środowisku. Cieszymy się, że jako muzeum bierzemy udział w promowaniu tego typu kulturalnych inicjatyw.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do nas ponownie za rok!

Monika Szymańska
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. M. Przygoda-Stelmach, T. Karolak, M. Szymańska

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy