"Wagon kultury" w Tarczynie

/ 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: "Wagon kultury" w Tarczynie Historia i tradycja sochaczew
+8

W sobotę, 8 września br., pracownicy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie współorganizowali w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie pierwszą z imprez w ramach projektu "Wagon kultury", wdrażanego przez Stację Muzeum w Warszawie, jednostkę nadrzędną naszej placówki.

"Wagon kultury" to podróżująca po Mazowszu planszowa wystawa edukacyjna, będąca jedynym w Polsce mobilnym przedsięwzięciem edukacyjnym, które na tak szeroką skalę przybliża historię kolei. Dzięki stałej obecności muzealników odwiedzający tarczyńską ekspozycję mogli otrzymać odpowiedzi na każde nurtujące pytanie na temat taboru, infrastruktury, urządzeń lub sygnalizacji kolejowej, poznać najbardziej zasłużonych konstruktorów czy tajniki poszczególnych zawodów kolejowych. Udostępniono również specjalne "pomoce naukowe" dla najmłodszych, dzięki którym mogli np. zbudować most kolejowy czy zgłębić zasadę działania maszyny parowej. Odkrywaniu historii kolei służyły również wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty fotograficzne i muzyczno-plastyczne, gra terenowa dla dzieci i opiekunów, multimedialny pokaz zdjęć, wreszcie projekcja filmu "Człowiek na torze" z 1956 r. w reżyserii Andrzeja Munka.

Projekt stworzono z myślą o mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których wyjazd do muzeów poza miejscem zamieszkania wciąż pozostaje zadaniem kosztownym i czasochłonnym. W swoich założeniach ma ponadto pomóc w nawiązaniu współpracy Stacji Muzeum z instytucjami spoza sektora kultury: szkołami, szpitalami, ośrodkami pomocy społecznej, stowarzyszeniami, fundacjami, biurami przewodnickimi, a także instytucjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wspólne działania mają na celu integrację lokalnych społeczności i zaangażowanie tamtejszych aktywistów w ochronę dziedzictwa kulturowego.

Kolejne imprezy w ramach przedsięwzięcia odbędą się w Wiązownie (22-23 września), Ożarowie Mazowieckim (29-30 września), Markach (6-7 października) i Józefowie (13-14 października).

Zadanie "Wagon kultury" jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy