Nasz Zamek na Dniach Sochaczewa 2010 - podsumowanie

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Nasz Zamek na Dniach Sochaczewa 2010 - podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+6

Z okazji Dni Sochaczewa 12 czerwca w godzinach 11.00 – 17.00 oraz 13 czerwca w godzinach 10.00 – 17.00 przed budynkiem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” organizowało po raz kolejny plenerową, tematyczną ekspozycję dla mieszkańców miasta. W tym roku tematem przewodnim konsultacji społecznych były zagadnienia związane z przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością Starego Rynku w Sochaczewie. Przedsięwzięcie odbywało się w oparciu o materiały z muzealnej wystawy „Serce miasta”: wczoraj i dziś sochaczewskiego rynku miejskiego”. Okazało się, że kwestie dotyczące Placu Kościuszki bardzo zajmują sochaczewian – przeprowadziliśmy z nimi inspirujące rozmowy sprowadzające się głównie do wpływu historii architektury Starego Rynku na aktualne rozwiązania i plany dotyczące tego miejsca.

Kolejnym zagadnieniem, na które położyliśmy na ekspozycji nacisk była promocja tegorocznych obchodów 600 lecia zwycięstwa grunwaldzkiego, które odbędą się na terenie powiatu sochaczewskiego – w dniach 29 czerwca – 2 lipca, bieżącego roku. Organizatorami imprezy pod nazwą „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później: 1410-2010”jest Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą oraz Inowłodzkie Bractwo Rycerskie.

Konwersowaliśmy z mieszkańcami również na temat stałych elementów naszych ekspozycji związanych z sochaczewskim zamkiem, grobowcem mułły oraz innymi miejscowymi zabytkami. Frekwencja okazała się być zadowalająca, choć zdecydowanie liczniej nasz namiot odwiedzany był w niedzielę – m.in. mieliśmy zaszczyt gościć dwóch znanych sochaczewskich historyków: Bogusława Kwiatkowskiego oraz Aleksandra Grzegorza Turczyka.

Warto też dodać, że w samym Muzeum w piątek otworzono niezmiernie ciekawą wystawę „Szlakiem Jagiełły przez Mazowsze – 1410”, wpisującą się razem z naszymi działaniami w uczczenie 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W sobotę i niedzielę zaś, odbyła się w placówce giełda klubu kolekcjonerów, kiermasz książek historycznych, pokazy ceramiki ludowej, finał konkursu „W czasach królów i książąt: Sochaczew od średniowiecza do końca Rzeczypospolitej szlacheckiej”, a także dioramy rekonstruktorów z różnych okresów – w tym zaprzyjaźnionego 18 Pułku Piechoty oraz Księstwa Draconii.

Łukasz Popowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy