Niezwykły dar dla Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Niezwykły dar dla Muzeum Kolei Wąskotorowej Historia i tradycja sochaczew

Jednym z głównych zadań Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie materiałów związanych z kolejnictwem, szczególnie w jego wąskotorowym wydaniu. Obecnie nasza placówka jest na etapie porządkowania gromadzonych przez lata archiwaliów oraz opracowywania księgozbioru podręcznego. Już niedługo z części tych zasobów będą mogli korzystać nie tylko pracownicy muzeum, ale również wszystkie osoby zainteresowane tematyką kolejową. Dodatkowo jako instytucja kultury cały czas prowadzimy działania zmierzające do pozyskiwania nowych zbiorów.

W związku z tym ostatnio przekazany został na rzecz muzeum niezwykły dar. W sobotę 23 września zasłużony miłośnik kolejnictwa Marcin Niestój (biogram pod tekstem) ofiarował nam zespół materiałów dotyczących wąskiego toru w Polsce. Znalazły się w nim różnorodne dokumenty jak i publikacje, wśród nich również te dotyczące sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Przekazane materiały zostały już włączone do obecnie przygotowywanego muzealnego  księgozbioru podręcznego i będą udostępniane zainteresowanym w niedalekiej przyszłości. Od darczyńcy mamy również zapewnienie o przekazaniu do naszego muzeum kolejnej części jego bogatych zbiorów.

Jeszcze raz dziękujemy za przekazanie cennych materiałów!

Marta Przygoda-Stelmach
Łukasz Popowski

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

Marcin Niestój – swoją przygodę z wąskim torem rozpoczął w 1996 r. na Sompolińskiej Kolei Dojazdowej. W 2000 r. trafił na Krośniewicką Kolej Wąskotorową, z którą związany jest do dziś. W swoich zbiorach posiada imponującą kolekcję uratowanych od zniszczenia przedmiotów związanych z koleją, w tym: dokumentację, dziesiątki zegarów, tablic, lizaków semaforów kształtowych, lizaków dyżurnego ruchu, latarni naftowych, orłów Deutsche Reichsbahn, kolejowych kufli, a także lamp karbidowych, akumulatorowych i elektrycznych. Zajmuje się restauracją zniszczonych tablic stacyjnych. Zgromadził również bogaty księgozbiór o tematyce kolejowej.


 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy