O kolejach polowych na konferencji w Piasecznie

/ 30 zdjęć
Zdjęcia i foto: O kolejach polowych na konferencji w Piasecznie Historia i tradycja sochaczew
+25

W ostatni piątek, 27 września br., w Piasecznie odbyła się konferencja-szkolenie pt. "Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie". Było to pierwsze z trzech spotkań zaplanowanych w ramach projektu koordynowanego przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wspólnie ze swą jednostką nadrzędną, Stacją Muzeum w Warszawie.

W Restauracji "Zawrotnica" na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej zebranych powitali pełnomocnik Stacji Muzeum Bożena Żelazowska i Piotr Nowicki, prezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, operatora piaseczyńskiej wąskotorówki, a jednocześnie partnera wydarzenia. Następnie swoje prelekcje o różnych aspektach funkcjonowania kolei polowych wygłosili badacze tejże problematyki z różnych stron Mazowsza i Polski: Michał Budnik z wielkopolskiej Fundacji "Poznańczycy", Michał Fludziński ze Stacji Muzeum w Warszawie, Michał Duraj z Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej i Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a ponadto gościnnie miłośnik kolejnictwa Tomasz Jankowski. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem taboru i infrastruktury kolejowej stacji w Piasecznie pod kierunkiem Michała Duraja.

Koleje polowe, czyli koleje wąskotorowe o uproszczonej konstrukcji, których szlak powstawał zwykle przy użyciu przenośnych przęseł torowych, tzw. patentowych, były budowane i wykorzystywane w latach I wojny światowej przez armie zaborcze walczące na ziemiach polskich, przede wszystkim niemiecką i austro-węgierską. Miały one duże znaczenie dla rozwoju sieci kolei wąskotorowych w niepodległej Polsce. To niezwykle interesujące zagadnienie jest rzadko poruszane w opracowaniach naukowych i popularnonaukowych, a istniejące do dziś terenowe ślady dawnej infrastruktury kolejowej, mogące stanowić atrakcje turystyczne, pozostają najczęściej nieznane poza wąskim gronem specjalistów i miłośników kolejnictwa. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, jako największa tego typu jednostka w Polsce pragnie pogłębić i spopularyzować wiedzę na ten temat, czemu służyć ma wyżej zarysowana inicjatywa konferencji-szkoleń.

Następne spotkanie w ramach przedsięwzięcia odbędzie się już w piątek, 11 października br., w Nieporęcie. Zwieńczeniem całego projektu będzie z kolei konferencja w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie przewidziana w listopadzie br., o której szczegółowym programie poinformujemy niebawem.

Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach


Zadanie "Konferencje-szkolenia pn. »Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie«" zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu "E.4.1. Kultura promuje partnerstwa".

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy