Promocja historii kolejnictwa – podsumowanie konferencji

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Promocja historii kolejnictwa – podsumowanie konferencji Historia i tradycja sochaczew
+7

W dniach od 3 do 4 grudnia w warszawskiej Stacji Muzeum oraz w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się konferencja pt. Promocja historii kolejnictwa. Dofinansowane przez Urząd Marszałkowski przedsięwzięcie, skierowane było do branży turystycznej, nauczycieli i pracowników oświaty z województwa mazowieckiego. Pierwsza część konferencji miała miejsce 3 grudnia w Stacji Muzeum w Warszawie, gdzie odbyły się wystąpienia popularyzujące wiedzę o historii kolejnictwa oraz zbiorach i działalności Stacji Muzeum. Następnie 4 grudnia wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do Sochaczewa na drugą część wydarzenia.

Konferencję w Sochaczewie oficjalnie zainaugurowała zastępca dyrektora Stacji Muzeum Walentyna Rakiel-Czarnecka, wspólnie z kierownikiem Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum Sławomirem Majchrem oraz kierownikiem Muzeum Kolei Wąskotorowej Radosławem Koniecznym. Potem nastąpiły poszczególne wystąpienia pracowników jednostki oraz prelegentów zaproszonych z Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Pierwsze wystąpienie, dotyczące historii sochaczewskiej kolei wąskotorowej w latach 1922-1984 r., zaprezentował asystent muzealny Łukasz Popowski. Jego rozwinięciem było kolejne, dotyczące już dziejów placówki muzealnej w okresie 1986-2018, które opracował i przedstawił Tomasz Karolak. Jak wiemy w Sochaczewie zgromadzono największy zbiór taboru wąskotorowego w Polsce, a według niektórych nawet w Europie. Dlatego też właśnie muzealne zbiory były tematem kolejnego wystąpienia, prezentowanego ponownie przez Łukasza Popowskiego. Zagadnienia te dopełnione zostały prezentacją dr Marty Przygody-Stelmach, dotyczącą obecnej działalności sochaczewskiego muzeum w aspekcie turystycznym. Jako ostatnia w tej części głos zabrała Katarzyna Mikrut z Kampinoskiego Parku Narodowego, która przypomniała o związkach sochaczewskiej kolei wąskotorowej z Puszczą Kampinoską.

Po przerwie obiadowej współpracę pomiędzy Muzeum Kolei Wąskotorowej, a  Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli zaprezentowała Małgorzata Kazur. W ramach ostatniego konferencyjnego wystąpienia asystent muzealny Monika Szymańska przedstawiła aktualną ofertę edukacyjną Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Zwieńczeniem konferencji było oprowadzanie z przewodnikiem po muzeum oraz przejazd pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Chodaków-Sochaczew Wąskotorowy. Tym miłym akcentem zakończyło się kolejne ważkie dla naszej placówki wydarzenie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu udało się skutecznie wypromować naszą działalność wśród mazowieckich przedstawicieli branży turystycznej.

Dziękujemy za udział w konferencji i zapraszamy w nasze progi ponownie!

Łukasz Popowski
Monika Szymańska

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Monika Szymańska

Więcej zdjęć z wydarzenia w naszej galerii!


Plan wystąpień na konferencji Promocja historii kolejnictwa

1. Historia Kolei Sochaczewskiej do 1984 roku (Łukasz Popowski, Muzeum Kolei Wąskotorowej).

2. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – dzieje placówki 1986-2018 (Tomasz Karolak, Muzeum Kolei Wąskotorowej).

3. Zbiory Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Łukasz Popowski, Muzeum Kolei Wąskotorowej).

4. Działalność Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jako produkt turystyczny (dr Marta Przygoda-Stelmach, Muzeum Kolei Wąskotorowej).

5. Współpraca Kampinoskiego Parku Narodowego z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Katarzyna Mikrut, Kampinoski Park Narodowy).

6. Współpraca Muzeum w Żelazowej Woli z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Małgorzata Kazur, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli).

7. Lekcje muzealne w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (Monika Szymańska, Muzeum Kolei Wąskotorowej).

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy