Sprzątanie Naszego Zamku

/ 18 zdjęć
Zdjęcia i foto: Sprzątanie Naszego Zamku Historia i tradycja sochaczew
+13

18 czerwca bieżącego roku, w godzinach 8.00 – 10.00 Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” wespół z uczniami Gimnazjum nr 2 im. króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie zorganizowało sprzątanie wzgórza zamkowego oraz okolic. Dzięki owocnej współpracy udało się oczyścić niniejsze tereny, a tym samym przygotować nasz najcenniejszy zabytek na zbliżające się, jubileuszowe obchody Victorii Grunwaldzkiej na Ziemi Sochaczewskiej, które odbędą się w dniach 29.06 – 02.07.2010 r. w 3 miejscowościach powiatu – Kozłowie Biskupim (29.06), Sochaczewie (29.06 - 30.06) oraz Śladowie (02.07). Ze strony Gimnazjum nr 2 całą akcją kierowała bezpośrednio Pani Jadwiga Sikorska, zaś koordynowała – podobnie jak w przypadku konkursu wiedzy – „Władysław Jagiełło – Grunwaldzki Zwycięzca” Pani Beata Wasilewska. Po zakończeniu zbiórki odpadów uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu o dziejach zamku sochaczewskiego, zobrazowanego plenerową ekspozycją. Następnie uczestnicy otrzymali od Stowarzyszenia „Nasz Zamek” drobne pamiątki w postaci materiałów promocyjnych związanych z naszą działalnością statutową. Worki na śmieci, rękawiczki oraz wodę zapewniło Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, zaś śmieci zgodnie z umową odebrał sochaczewski ZGM. Mamy nadzieję na kontynuowanie podobnych akcji o znaczeniu społeczno – edukacyjnym w przyszłości.

Akcja sprzątania zamku wespół z Gimnazjum nr 2 była jedynie finałem szerszego zakresu działań jaki w tym roku, w związku z niniejszym tematem podjęliśmy. W ciągu kilku ostatnich lat jako Stowarzyszenie bezskutecznie próbowaliśmy poprzez nieoficjalne zbiórki odpadów utrzymać czystość w tym rejonie. Podobnie było w zakresie koszenia trawy i krzaków na terenie plateau zamkowego. Niestety w efekcie intensywność i permanentność procesu śmiecenia, jak i koszty związane z prowadzeniem przez nas ciągłych akcji sprzątania oraz koszenia trawy na zamku, ostatecznie przerosły dość ograniczone stowarzyszeniowe zasoby i możliwości. Postanowiliśmy spróbować uregulować zarysowaną tu sprawę oficjalną ścieżką – poprzez cykl spotkań z burmistrzem Krzysztofem Ciołkiewiczem oraz pracownikami sochaczewskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, odpowiedzialnego za sprzątanie terenów będących własnością gminy miasto Sochaczew. Ostatecznie konsultacje zakończyły się pozytywnie i w efekcie stan czystości na terenie i w okolicach wzgórza zamkowego ma się poprawić. Po rozmowach z Kierownikiem Działu Oczyszczania Miasta ZGM – Panem Wojciechem Sulejem doszliśmy również do porozumienia, odnośnie koszenia trawy i wysiewających się krzaków – uzgodniliśmy wspólnie, że na terenie zamkowego dziedzińca czynność ta zostanie przez pracowników ZGM kilkukrotnie każdego roku wykonana. Pozytywnymi efektami działań w tym zakresie można zresztą delektować się już aktualnie, gdyż powyższe prace zostały w sposób wzorowy przez ZGM wykonane.

W ten sposób nasz zamek został nie tylko przygotowany na godne przyjęcie gości oraz turystów z terenu kraju, którzy przybędą do Sochaczewa na jubileuszowe obchody grunwaldzkie, ale również dostał szansę na nową jakość wyglądu tego miejsca na stałe - tak potrzebną do czasu, gdy Urzędowi Miejskiemu uda się pozyskać środki na zaprojektowaną już konserwację murów warowni oraz zboczy skarpy zamkowej.

Łukasz Popowski

P.S.
Dziękujemy Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie oraz ZGM w Sochaczewie za udaną współpracę przy organizacji akcji sprzątania wzgórza zamkowego.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy