Wraca szansa na konserwację ruin zamku oraz zabezpieczenie wzgórza zamkowego!

Zdjęcia i foto: Wraca szansa na konserwację ruin zamku oraz zabezpieczenie wzgórza zamkowego! Historia i tradycja sochaczew

Nie wszystko jeszcze stracone! Jak wynika z informacji jaką zaczerpnąłem 14 grudnia podczas osobistej rozmowy z burmistrzem Krzysztofem Ciołkiewiczem oraz tych przekazanych przez Wydział Rozwoju Miasta, aplikacja o dofinansowanie konserwacji ruin zamku oraz zabezpieczenia skarp wzgórza zamkowego będzie ponownie rozpatrywana!

Wniosek ten złożył w 2009 r. Urząd Miasta w Sochaczewie (Wydział Rozwoju Miasta), w ramach projektów do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Formalnym partnerem w aplikacji było Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” (nasza rola sprowadzałaby się ogólnie rzecz ujmując do późniejszej animacji, czyli uatrakcyjnienia poprzez różne formy edukacyjne, zabezpieczonej ruiny). Niestety mimo uzyskania wysokich ocen wniosek ostatecznie nie znalazł uznania w oczach komisji konkursowej. W roku bieżącym, jak się okazało, służby podległe marszałkowi województwa mazowieckiego przyznały się jednak do błędu przy ocenie tej aplikacji. Wniosek ma zatem wrócić do ponownej weryfikacji, co daje nadzieję na otrzymanie przez miasto dofinansowania, niezbędnego do uratowania najcenniejszego sochaczewskiego zabytku!

Przypomnijmy: skarpy wzgórza zamkowego już od lat znajdują się na skraju osunięcia, zagrażając pozostałościom zamku sochaczewskiego. Mury warowni konserwowane jedynie fragmentarycznie w okresie międzywojennym oraz 2006 r. są również w kiepskim stanie technicznym – w kilku miejscach istnieje realna groźba zerwania kolejnych nadproży oraz degradacji następnych partii ścian obiektu (podobnie jak w latach 60 – tych oraz 70 – tych XX w.). Zabezpieczenie zboczy wzgórza oraz konserwacja zamkowych murów daje jedyną szansę na ratunek dla naszego najcenniejszego zabytku. Pozwala również myśleć o podjęciu działań zmierzających do bardziej zaawansowanej adaptacji pozostałości obiektu, polegającej na przynajmniej częściowym podniesieniu go z ruiny. Niestety koszty zabezpieczenia zboczy wzgórza oraz konserwacji zamkowych murów są na tyle duże, że bez dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, miasto nie ma możliwości przeprowadzenia inwestycji. Dlatego właśnie losy tego wniosku są dla sochaczewskiego zabytku tak istotne.

Co ważne projekt techniczny działań zabezpieczających wykorzystany do tej aplikacji przygotowany został przez doświadczoną firmę Ove Arup & Partners International Limited, przy opiniotwórczej współpracy pracowników Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Płockiej Delegatury Urzędu Konserwatorskiego, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” (dokładny opis projektu znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „Nasz Zamek”).

Mamy nadzieję, że tym razem dofinansowanie zostanie przyznane, dzięki czemu zaistnieje realna szansa na poprawę losu sochaczewskiej warowni!

Łukasz Popowski

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy