Wykopaliska 2012 - dzień po dniu na e-Sochaczew.pl

Zdjęcia i foto: Wykopaliska 2012 - dzień po dniu na e-Sochaczew.pl Historia i tradycja sochaczew

Już od 9 lipca 2012 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, na Wzgórzu Zamkowym rozpoczną się kolejne prace archeologiczne. Badania odbywają się dzięki dofinansowaniu burmistrza Piotra Osieckiego. Od dziś będą mieć Państwo niezwykłą okazję podglądania postępów w poznawaniu przeszłości naszego grodu. Wszystko to dzięki współpracy „Naszego Zamku” ze Stowarzyszeniem e-Sochaczew.pl, dzięki której obie organizacje wspólnie uruchamiają na portalu e-Sochaczew.pl usługę „Wykopaliska 2012 - dzień po dniu”. Efekty i poczynania grupy archeologów, aż do 3 sierpnia, będą mogli Państwo śledzić na e-Sochaczew.pl. Ubiegłoroczny sukces usługi, zobrazowany przez ponad 10 tys. wejść na stronę w ciągu 3 tygodni trwania badań, zachęcił nas do kontynuowania w tym sezonie tego bodaj pierwszego w Polsce, prowadzonego „na żywo”, „Dziennika archeologa”, autorstwa Tomasza Olszackiego.

Po 2006, 2007 oraz 2011 r. to już czwarty sezon badawczy, organizowany na Wzgórzu przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, jednak dopiero od zeszłego roku realcje z poczynań archeologów można oglądać niemal na bieżąco i dokładnie. Usługa „Wykopaliska dzień po dniu” powstała z myślą o tych z Państwa, których interesuje historia lokalna, a w szczególności dzieje naszej warowni.

Dodajmy, iż tegoroczne wykopaliska ponownie zapowiadają się niezwykle ciekawie, bowiem dwa z trzech głównych wykopów archeologicznych zlokalizowane zostaną od strony wschodniej, w pobliżu miejsca gdzie w 2006, 2007 oraz 2011 r. udało się zlokalizować węzeł bramny z XV/XVI oraz początku XVII w., a także relikt znanego ze źródeł pisanych mostu zamkowego. Trzeci z wykopów założony zostanie w zewnętrznym narożniku południowego i zachodniego skrzydła zamku XVII – sto wiecznego i powinien odpowiedzieć na pytanie o metrykę fundamentów domu południowego.

W specjalnym boxie „Wykopaliska dzień po dniu”, dostępnym w prawej górnej części strony głównej e-Sochaczew.pl., bedą ukazywały się fotorealcje oraz krótkie, ramowe sprawozdania w postaci “Dziennika archeologa”, przekazujące Państwu informacje na temat postępów prac badawczych oraz ewentualnych odkryć naukowych. Po doświadczeniach ubiegłorocznych, w tym sezonie zdecydowaliśmy dodawać wpisy do 'Dziennika...' co dwa dni. Zdjęcia do boxu od zeszłego roku wykonuje Małgorzata Kazur.

Zapraszamy do śledzenia i komentowania prac!

Martyna Mikulska
Łukasz Popowski

Wykopaliska 2012 - dzień po dniu - zakładka
Wykopaliska 2012 - dzień po dniu - fotogaleria


Więcej o tegorocznych badaniach tutaj!


 



0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy